SummaCut seria F

Seria stołowych ploterów tnących Summa F firmy Summagraphics, to „szyte na miarę” kombajny, które znajdą zastosowanie od poligrafii przez reklamę po produkcję przemysłową. Wielonarzędziowe systemy tnące (plotery tnąco-frezujące) Summa serii F to kilka kilka modeli o różnych rozmiarach stołów roboczych: Summa F1612, Summa F1432, Summa F1832, Summa F3230 oraz Summa F3232.

Wprowadzając plotery z serii „F”, Summa wkroczyła na rynek nowych rozwiązań. Korzystając przy tym ze swoich kilkudziesięciu lat dotychczasowego doświadczenia i budowy najlepszych rolowych ploterów tnących. Możliwości ploterów pozwalają na cięcie materiału zarówno w postaci arkuszy jak i z rolki. Maszyny używają trzech zainstalowanych narzędzi - głowica jest wielonarzędziowa. Pozwala to na ich łatwą i szybką wymianę.

System wielonarzędziowy

Automatyczny system rozpoznawania narzędzi oraz kontrola ich ustawień pozwala na dopasowanie parametrów cięcia do bardzo szerokiej gamy materiałów. Standardowo ploter dostarczany jest z modułem noża wleczonego. Wyposażony jest też w system rozpoznawania znaczników cięcia po obrysie - kamerę OPOSCAM.

Na wielofunkcyjnej głowicy można zamontować trzy różne narzędzia. Po zamontowaniu system automatycznie rozpoznaje typ zamontowanego podzespołu. W centralnej części głowicy znajduje się laserowy wskaźnik ułatwiający pozycjonowanie i określanie rozmiaru materiału. Dodatkowo, zainstalowana kamera pozwala na szybkie i dokładne odczytanie znaczników OPOS (cięcia konturowego).

Dzięki zróżnicowanemu systemowi prowadzenia mediów możliwe jest skuteczne cięcie materiałów z roli, arkusza czy w postaci płyt (np. formatki PCV). Obszar stołu jest dostosowany do najpopularniejszych rozmiarów roboczych i wynosi:

Porównanie rozmiarów stołów ploterów: Summa F1612, Summa F1432, Summa F1832, Summa F3230, Summa F3232

Pneumatycznie napędzane łapy przytrzymują materiał w trakcie obróbki. System przewijanego stołu „conveyor” pozwala na przesuwanie materiału znacznie dłuższego niż wymiar stołu. Zestaw kołnierzy prowadzących rolę pozwala na precyzyjne prowadzenia materiałów rozwijanych z rolki.
Moduł noża aktywnego jest najmocniejszym i najbardziej wszechstronnym rodzajem narzędzia tnącego - siła nacisku sięga 12 kg! Dokładność cięcia wynosi 0.05 mm. Akceleracja głowicy sięga 1G.

Dzięki systemowi rozpoznawania narzędzi, ploter ustawia właściwe parametry zaraz po zainstalowaniu narzędzia. Zestaw oferowanych narzędzi pozwala na dopasowanie maszyny na potrzeby konkretnego zadania. Nóż tnący poradzi sobie z cięciem najbardziej wymagających materiałów dostępnych w postaci roli. Nóż odcinający z pojedynczym ostrzem przetnie bardziej wymagające materiały (folie samoprzylepne, cienki karton, tektura). Z kolei nóż odcinający z podwójnym ostrzem pozwala na cięcie jeszcze bardziej wymagających mediów. Przykładem takim materiałów są folie magnetyczne i tekstylia. Ploter ma także możliwość cięcia tektury falistej, płyt kompozytowych z powleczeniem aluminiowym czy płyt kanalikowych. Summa F znajdzie także zastosowanie przy cięciu folii odblaskowych stosowanych w drogownictwie. Wreszcie nóż typu „heavy-duty” będzie ciął najgrubsze materiały. Może on realizować obróbkę np. płyt z tworzyw sztucznych oraz wykładziny, dywanów, itd. Z kolei elektroniczny nóż oscylacyjny jest najlepszym rozwiązaniem do cięcia tektury falistej i płyt piankowych. Różnorodne narzędzia bigujące pozwalaj na obróbkę szerokiej gamy kartonu. Moduł noża wleczonego pozwala na szybkie nanoszenie opisów i cięcie mediów. Siłą nacisku noża wynosi maksymalnie 600 gram.

Wydajna pompa podciśnieniowa wyposażona jest w tłumik. Utrzymuje ona materiał w czasie pracy plotera. Dodatkowo, poprzez nadmuch powietrza pod materiał, ładowanie i ustawianie mediów jest wyjątkowo łatwe. Automatycznie dopasowujący się zawór, tworzy podciśnienie na zadanej szerokości.

Oprogramowanie

Axis Control jest standardowo dostarczanym oprogramowaniem. Pozwala ono w pełni kontrolować parametry urządzenia. Zoptymalizowany system ekranu dotykowego daje możliwość szybkich zmian parametrów pracy plotera. Dodatkowo maszyna wyposażona jest w pilota. Daje on operatorowi możliwość sterowania oprogramowaniem z dowolnego miejsca pracy z urządzeniem.
SummaFlex to aplikacja pozwalająca na przygotowanie projektu, post-processing oraz import gotowych plików. Obsługiwane są najpopularniejsze formaty z AutoCAD, Adobe Illustrator, CorelDRAW. Program umożliwia płynne włączenie plotera F-Class do już istniejącej infrastruktury sprzętu i oprogramowania w pracowni. Po ustaleniu i zaplanowaniu zadań, system makropoleceń wykona pracę w sposób automatyczny absorbując czas i zasoby w sposób minimalny.

SummaFlex Pro oferuje poza standardowymi opcjami możliwość współpracy z kamerą do rozpoznawania znaczników - systemu OPOS-CAM.

Summa GoSign TM 2.0

Narzędzie produkcyjne działające w systemie Windows, jako pomost między oprogramowaniem do projektowania a ploterem rolowym Summa.
Kluczowe cechy
  • Intuicyjny interfejs charakterystyczny dla oprogramowania GoSuite
  • Zestawy funkcji zwiększające automatyzację i umożliwiające dostosowanie przepływu pracy do potrzeb operatora
  • Menedżer materiałów
  • Wtyczki do Illustrator i CorelDRAW
  •  Dziennik zadań
  •  Czytanie plików (Pro Pack)
  • Folderów podręcznych (Pro Pack)
  • Obsługa OPOS CAM i Twin (pakiet Pro)
  • Funkcja kodów kreskowych (pakiet Pro)

Wprowadzenie GoProduce 2.0 z nowymi funkcjami

Wraz z nowymi funkcjami serii F,Summa przedstawia oprogramowanie, które umożliwia operatorowi dobre wykorzystanie funkcjonalności maszyny.

GoProduce 2.0 będzie dostępny z każdą nową instalacją Serii F. W związku z tym, Summa przedstawia nowe oprogramowanie GoProduce 2.0. Dotychczasowi użytkownicy mają możliwość aktualizacji za niewielką dodatkową opłatą.

Dostępność pakietu GoProduce Pro

Kolejna oferta to Pro Pack dla GoProduce. Ten Pro Pack oferuje jeszcze więcej funkcji, o których można przeczytać więcej w dokumencie informacyjnym oprogramowania i FAQ. W tym dokumencie znajdziesz również przegląd funkcji w oprogramowaniu i pakiecie Pro Pack.

Konserwacja GoProduce 1.0

Summa nadal utrzymuje i wspiera oprogramowanie GoProduce 1.0 i jego wersje 1.11, które będą dostępne dla wszystkich użytkowników.                                                                                                 

Data wydania wersji 1.11:                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         

Oficjalne wydanie oprogramowania nastąpi około połowy października. Do tego czasu nowe oprogramowanie do pobrania będzie dostępne na stronie internetowej.

Linki:

https://www.summa.com/en/support/software-firmware/

ADC

ADC dostępny  teraz z lewej strony we wszystkich modelach serii F

Od czasu wprowadzenia na rynek Automated Depth Control (ADC), urządzenie to okazało się najbardziej praktyczną funkcją. Udostępnienie go dla wszystkich slotów jest oczywistym kolejnym krokiem w kierunku zwiększenia wydajności. Wszystkie modele serii F z uaktualnionej linii produktów F będą wyposażone w ADC po lewej stronie, wraz z ADC po prawej, który był już dołączony.

Bezpieczeństwo

Zestaw bezpieczeństwa to najlepszy system ochrony. Laserowe ogrodzenie zabezpiecza maszynę i
przestrzeń wokół niej. Ploter pracuje z pełną mocą, przełączając się na tryb bezpieczny po przekroczeniu bariery, pozwalając na zmianę parametrów. Urządzenie objęte jest 2 letnią gwarancją w miejscu instalacji.

Droga do doskonałego frezowania

Kiedy zaczynasz frezowanie za pomocą frezarki CNC, na początku możesz pomyśleć że jest to łatwe, ale szybko zrozumiesz, że masz do czynienia z czymś bardzo złożonym. Zwłaszcza podczas próby zrozumienia lub opanowania niektórych aplikacji. Nie zniechęcaj się jednak, ponieważ na tym blogu wkrótce nauczysz się jak najlepiej wykorzystywać frezowanie w uproszczony i zrozumiały sposób.

Pierwszą rzeczą do rozważenia przed rozpoczęciem frezowania jest wybór bitu. Trochę może się różnić, w zależności od rodzaju rowka, powłoki, przeznaczenia, kształtu spirali itp. Znajomość różnicy między tymi frezami jest niezbędna do optymalnego przetworzenia określonego zadania. Oto kilka kluczowych punktów do rozważenia przy wyborze frezu do pracy.

Frezy uniwersalne a specyficzne

Większość producentów oferuje frezy uniwersalne lub specyficzne dla danego materiału.

Frezy wielofunkcyjne zwykle przecinają większość rodzajów materiałów i dlatego są uważane za bezpieczny wybór. Jednak, mimo że zapewnią ci przyzwoite wykończenie przez cały czas, może nie być to najlepsze możliwe. Również pod względem trwałości te bity będą miały przyzwoitą żywotność, ale nie najdłuższą z możliwych.

Z drugiej strony, frezy specyficzne dla materiału mogą zaoferować najlepsze możliwe wykończenie i najdłuższą żywotność, ponieważ są one przeznaczone dla tego konkretnego rodzaju materiału. Mają one specjalne powłoki, co zapewnia gładsze i ładniejsze wykończenie, jednocześnie oferując dłuższą żywotność w porównaniu do frezów uniwersalnych.

Częstym błędem w przypadku bitów uniwersalnych jest to, że operatorzy zwykle używają ich na wielu materiałach - ponieważ tak naprawdę nazywane są bitami uniwersalnymi. Lepiej jednak pamiętać o następującej zasadzie: jeśli używasz bitu wielofunkcyjnego do jednego rodzaju materiału, upewnij się, że ten konkretny bit jest przeznaczony tylko dla tego rodzaju materiału. Każdy rodzaj materiału zużywa się w określony sposób. Tak więc, jeśli użyjesz tego uniwersalnego wiertła do tego samego rodzaju materiału, spowoduje to bardziej stopniowe zużycie, co w zamian zapewni najbardziej optymalną żywotność.

Frezy upcut kontra downcut

Ogólnie bity mają na sobie spiralę, która będzie się obracać wokół wałka w kierunku do góry. Rodzaj spirali będzie wtedy decydować, czy wióry są transportowane w kierunku góry (spirala w górę Upcut) czy w dół (spirala w dół Downcut).

Najczęściej używane spirale (bity), to spirale podcięte, ponieważ mają tendencję do pomagania w utrzymaniu ładnej i czystej powierzchni, gdy zanieczyszczenia są popychane w kierunku szczotki odkurzacza. Jeśli jednak potrzebujesz trasować bardzo małe kawałki, znacznie lepiej jest użyć wiertła do cięcia. W przeciwnym razie z końcówką do podciągania skończysz na szukaniu rozbitych elementów w torbie odkurzacza. Ponadto siła skierowana do góry, generowana przez spiralę świdra, spowoduje, że małe kawałki będą się poruszać podczas frezowania. Jeśli w tym przypadku użyjesz wiertła do cięcia, rozebrane elementy zostaną zepchnięte w dół.

Inny przykład, jeśli zauważysz, że górna część ścieżki frezowania jest postrzępiona, lepiej zamienić bit Upcut na bit Downcut, ponieważ siły skierowane w górę materiału mogą być zbyt duże dla materiału podczas frezowania za pomocą końcówki do cięcia. Często twórcy znaków wykonują test, przyklejając kawałek winylu na twardym materiale przed frezowaniem. Jeśli górny winyl zostanie rozerwany podczas układania, oznacza to, że siła skierowana w górę jest zbyt duża.

Frezy jedno- i wieloostrzowe

Single flute i multi-flute to dwie inne kategorie bitów, które należy wziąć pod uwagę podczas frezowania. Wybór jednego lub drugiego ma wiele wspólnego z tak zwanym obciążeniem wiórów, które ma zastosowanie podczas cięcia. Rozmiar wiórów zależy od prędkości obrotowej bitu i jego prędkości posuwu (lub prędkości skrawania). Każdy frez zawiera określone „obciążenie wiórów” dla określonego materiału. Obciążenie wiórów jest zasadniczo zależnością między rozmiarem ciętego kawałka materiału a rozmiarem rowka  / lub liczbą rowków.

Ogólnie rzecz biorąc, między tymi dwiema opcjami, pojedyncze rowkowane frezy są bezpieczniejsze i łatwiejsze w użyciu. Pojedynczy karbowany frez odetnie chip o określonym rozmiarze, gdy tylko trafi w materiał. Używając pojedynczego rowkowanego frezu, ustawionego na określoną liczbę obrotów na minutę, będziesz mógł ciąć z określoną prędkością, zależną od obciążenia chipa.

Kiedy więc lepiej wybrać bity wieloostrzowe? Jeśli tniesz zbyt wolno za pomocą pojedynczych rowków, generują one zbyt małe wióry, co spowodowałoby zaoranie materiału zamiast cięcia. Z drugiej strony zbyt szybkie cięcie wygeneruje zbyt duże wióry i szybko zużyje bit, a nawet go złamie. Jeśli następnie zamienisz frez z pojedynczym rowkiem na wersję z kilkoma rowkami, mniejsze wióry zostaną wygenerowane z podobną prędkością jak wersja z pojedynczym rowkiem, umożliwiając użycie wyższych prędkości skrawania. W rezultacie Twoja produktywność znacznie wzrośnie.

Należy pamiętać, że bit karbowany ma również swoje ograniczenia. Podczas obliczania prędkości niezbędnej do określonego obciążenia materiału, wieloostrzowy bit może dyktować prędkość cięcia, która jest tak wysoka, że ​​frezarka nie może jej obsłużyć, lub zbyt szybko generuje wiury, aby odkurzacz mógł je wyczyścić. Jeśli tak jest, zastąpienie bitem z jednym rowkiem załatwia sprawę. Dzięki większemu kanałowi ekstrakcyjnemu, pojedynczy karbowany bit będzie miał mniej problemów z pozbyciem się twoich wiórów, podczas gdy wielo-karbowane bity walczą i szybko się zapychają. Ponadto w przypadku bitów wieloostrzowych trudniej jest stworzyć idealną geometrię krawędzi, ponieważ są one znacznie mniejsze. Im lepsza geometria krawędzi, tym lepiej wiertło będzie cięte, co zapewni lepsze wykończenie.

Podobnie jak w przypadku wielu rzeczy, kwestią prób i błędów jest ustalenie, który bit najlepiej pasuje do danego zadania.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=CF6hiI0I0gk

Im wyższa moc, tym szybsze cięcie, a przynajmniej tak myślisz…

Częstym błędem jest sprawdzenie mocy silnika frezarki w celu określenia jej wydajności . Jeśli chcesz osiągnąć wysokie prędkości skrawania, nie oznacza to, że potrzebujesz surowej mocy (watów). Potrzebne są obroty na minutę (RPM) . Im szybciej brzeszczot się obraca, tym bardziej krawędź tnąca uderza w materiał i szybciej się tnie. Jest tu jednak „ale”.

Doszliśmy już do wniosku, że im wyższa moc silnika frezarki, tym większe bity frezujące, których możesz użyć, w wyniku czego więcej materiału jest usuwane za jednym obrotem, co wygeneruje wyższe prędkości skrawania. Jednak rozważ to, jeśli masz frezarkę 1 kW działającą z prędkością 40 000 obr./min i frezarkę 3 kW, która również pracuje z prędkością 40 000 obr./min. Zasadniczo obie frezarki tną z tą samą prędkością, używając tego samego bitu. Jeśli jednak chcesz ciąć z większą prędkością na frezarce 3kW, musisz użyć większej średnicy bitu. Wadą jest to, że usuwasz o wiele więcej materiału, co skutkuje mniejszą ilością szczegółów w twoich projektach. Pamiętajcie więc, że chodzi o RPM, a nie moc.

Nowe dodatki do plotera stołowego Summa F1612: Board Feed Pro 75 dla automatycznego podawania mediów i Cobot

Summa wprowadza dwa rozwiązania do automatyzacji przepływu pracy w serii F: poznaj nowy podajnik Board Feed Pro 75 do automatycznego podawania mediów i sprawdź Cobot, który automatycznie zbiera i sortuje wycięte materiały. Cięcie opakowań stało się łatwiejsze niż kiedykolwiek!

Board Feed Pro 75 to nowy podajnik tektury do automatycznego ładowania arkuszy do stołówego plotera tnącego Summa F1612. Przeznaczony jest do obróbki tektury, zadrukowanych arkuszy i innych materiałów graficznych. Oprócz tego podajnik jest również kompatybilny z materiałami, takimi jak płyty PCV z nadrukiem UV i bardziej typowymi materiałami do oznakowania i ekspozycji. Korzystając z systemu podawania, zwiększa się znacznie wydajność plotera, przy równoczesnym zmniejszeniu kosztów obsługi plotera.

Zobacz film prezntujący możliowści nowych dodatków (Targi FESPA 2023 w Monachium):

Specyfikacja

Obszar roboczy 160 x 120 cm - Summa F1612
136 x 320 cm - Summa F1432, następca F1330
184 x 320 cm - Summa F1832
327 x 210 cm - Summa F3220
327 x 320 cm - Summa F3232
Szerokość materiału do 165 cm - Summa F1612
do 142 cm - Summa F1432
do 190 cm - Summa F1832
do 332 cm - Summa F3220
do 332 cm - Summa F3232
Prędkość cięcia max. 1000 mm/s
Akceleracja max. 1G
Strefy podsysu Zmienna - Summa F1612
6 stref (2 rzędy x 3 kolumny) - Summa F1432
8 stref (2 rzędy x 4 kolumny) - Summa F1832
7 stref (1 rząd x 7 kolumn) - Summa F3220
14 stref (2 rzędy x 7 kolumn) - Summa F3232

Filmy

Plotery Summa F - PRZEGLĄD

Summa Cutting Solutions - Corporate Video

Summa F - różne aplikacje

Kody kreskowe

Frezowanie w płycie PCV 10 mm

Frezowanie w płycie plexi 3 mm

Frezowanie w płycie dibond 3 mm

Praca narzędzi frezująco-tnących i cięcie po krawędzi z efektem żłobień różnej grubości

Frezowanie w płytach PCV i Dibond

Cięcie plakatów

Cięcie znaków drogowych

Cięcie tapet

Cięcie tekstyliów

Cięcie tekstyliów z wykorzystaniem modułu obrotowego

Cięcie opakowań

Prezentacja narzędzia BevelCut oraz POT Tool

Summa GoProduce - oprogramowanie opakowania

Pomysły na biznes

Pomysły z rynku polskiego

Pomysły z rynku zagranicznego (strona Summa.com)

Reklama zewnętrzna

Reklamy Out-of-Home (OOH) są wszędzie, na mostach, budynkach, przystankach itp. Kreatywne możliwości wielkoformatowych banerów i billboardów są nieograniczone: integracja świateł LED, projekcja holograficzna, efekty 3D, dzięki ploterom Summa serii F można je wykonać z doskonałą jakością.

Znaki drogowe

Znaki drogowe są wykonane z trwałej folii pryzmatycznej o wysokiej intensywności lub sztywnej folii diamentowej. Gatunki te zapewniają najlepszą widoczność i dlatego są idealne do stosowania w znakach ostrzegawczych, znakach drogowych itp. Folie te są grubsze i twardsze, aby uzyskać precyzyjne wykończenie wymagają cięcia za pomocą płaskiego plotera tnącego, takiego jak Summa serii F. Ploter ten łączy w sobie wysokiej klasy wydajność i funkcjonalność, dlatego bez problemu przetnie wszystkie rodzaje arkuszy odblaskowych dostępnych na rynku.

Grafiki targowe

Efektowna grafika pomaga wyróżnić się na targach branżowych. Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na drukowane tekstylia w różnych zastosowaniach targowych, rosną również rozmiary grafiki. To sprawia, że plotery tnące do tekstyliów muszą być w stanie obsługiwać podłoża o długości przekraczającej 3 metry. W ofercie ploterów płaskich Summa dostępne są również modele o szerokości 3,2 m:  F3220 i F3232. W zależności od różnorodności wykonywanych zadań, plotery te są wszechstronne i łatwe w obsłudze. Dzięki wydajnemu modułowi obrotowemu o wysokim momencie obrotowym (HT RM), który pasuje zarówno do F3220, jak i F3232 cięcie staje się dużo łatwiejsze. Rozmiary te są idealne do przetwarzania wszelkiego rodzaju tkanin, flag i banerów, gotowych do użycia na targach. Dodatkowo, jeśli chcesz dostarczać materiały tablicowe, F3232 z obszarem roboczym 3,2 m x 3,2 m posiada funkcję Tandem Mode. Funkcja ta zwiększa produktywność przepływu pracy poprzez naprzemienne korzystanie z przedniej i tylnej strefy.

Oznakowanie wewnętrzne

W każdej firmie natkniesz się na oznakowanie które jest ważne dla wizerunku, ale pełni również rolę funkcjonalną, taką jak nawigacja po budynku. Za pomocą płaskiego plotera tnącego Summa serii F możesz łatwo wyprodukować oznakowania o różnych kształtach i rozmiarach. Dodatkowo plotery te pozwolą Ci rozszerzyć swoją działalność o cięcie artykułów promocyjnych, materiałów do podświetleń, folii okiennych itp.

Wielki format

Produkty te obejmują wewnętrzne jak i zewnętrzne formy drukowanych reklam, wystaw sklepowych, billboardów i murali. Skuteczne wielkoformatowe wizualizacje bez wątpienia przełożą się na produkty i usługi, które się sprzedają. Cięcie płyt i sztywnych materiałów wymagają jednak zaawansowanych technologii, które Summa oferuje w atrakcyjnej cenie.

Opakowania

W dzisiejszym wizualnie zorientowanym świecie opakowanie stało się integralną częścią produktu, bez względu na to, o jakim typie opakowania mówimy. Opakowanie ujawnia jakość produktu i tożsamość marki, jednocześnie nadaje produktowi status i wartość, z którymi konsument chce się identyfikować. Opakowania powinny się wyróżniać na tle konkurencji jakością i atrakcyjnym wyglądem, dlatego ich produkcja wymaga wszechstronnego rozwiązania do cięcia, takiego jak stołowy ploter tnący Summa serii F. Dodatkowo firma Summa posiada bibliotekę standardowych modeli opakowań Packlib. Wszystkie wymiary pudełek/projektów i grubość materiału są parametryczne. Wystarczy kilka kliknięć, aby wygenerować prawidłowe linie cięcia i składania.


Plotery Summa F - SUCCESS STORY

Summa F - różne aplikacje

Kody kreskowe

Frezowanie w płytach PCV i Dibond

Cięcie plakatów

Cięcie znaków drogowych

Cięcie tapet

Cięcie tekstyliów

Cięcie tekstyliów z wykorzystaniem modułu obrotowego

Cięcie opakowań

Summa GoProduce - oprogramowanie opakowania


Podobne produkty

Biuletyn wielkoformatowy

Biuletyn wielkoformatowy Atrium i Ikonos to ogromna dawka informacji z branży druku wielkoformatowego. Trzy razy w miesiącu znajdziecie w nim Państwo ciekawe realizacje, video poradniki, ciekawostki... Nie zabraknie także sprzętowych i mediowych nowości, zaproszeń na wydarzenia czy też okazji i promocji. Życzmy owocnej lektury!