Mutoh ValueJet 1627MH

Ploter wielkoformatowy Mutoh ValueJet 1627MH jest 64-calową (1625 mm) (rolowo-stołową) drukarką wielkoformatową, wyposażoną w system suszenia gorącym powietrzem na całej szerokości roboczej (tzw. nożem powietrznym – ang. air knife). Dzięki temu i nowym atramentom, wydruki są suche już, kiedy „wychodzą” z drukarki.

Ploter dzięki rozwiązaniom firmy Mutoh łączy najlepsze cechy ploterów żywicznych i eko-solwentowych oraz ploterów LED. Tak jak w technologii LED-UV umożliwia zadruk różnego rodzaju podłoży, w tym także na szkle (drukarka do szkła). Natomiast w odróżnieniu od niej pozwala zachować fakturę materiału, gdyż atrament wchłania się w podłoże, a nie jest utrwalany na jego powierzchni.

Idealnie nadaje się do druku na białych, kolorowych i przezroczystych podłożach z roli, w tym także na nośnikach wrażliwe na ciepło, foliach termokurczliwych, i materiałach PVC-free nadających się do recyklingu.

Nowa technologia

Zupełnie nowe atramenty MP-31 na bazie żywicy, umożliwiają bezpośrednie drukowanie na sztywnych i elastycznych podłożach. Mutoh ValueJet 1627MH wyposażony jest w atramenty w kolorach CMYK oraz BIAŁYM.

Symbol „MP” w nazwie atramentów oznacza "Multi-Purpose" (tłum. różne przeznaczenie), co odnosi się do unikalnych możliwości tych atramentów i ich wyjątkowej wszechstronności. Farby umożliwiają bezpośrednie drukowanie na białych, przezroczystych i kolorowych podłożach, w tym na płycie piankowej, tekturze, panelach aluminiowych a nawet na arkuszach akrylowych i sztywnych arkuszach do termoformowania (PCV, PS, PP, APET, PLA). Możliwe jest także drukowanie na białych, kolorowych i przezroczystych podłożach z roli, w tym także na nośnikach wrażliwe na ciepło, foliach termokurczliwych, i materiałach PVC-free nadających się do recyklingu. Farby Mutoh serii MP-31 odznaczają się odpornością na światło UV do 2 lat na zewnątrz bez laminowania. Wszystkie atramenty są pakowane po 500 ml. Warto wspomnieć, że kolor biały jest stale recyrkulowany.

Atramenty MP-31 są również niezwykle rozciągliwe i kurczliwe, dzięki czemu nadają się do zastosowań o dużej rozciągliwości, takich jak aplikacje samochodowe, a także do aplikacji termo / próżniowo i termokurczliwych. Inną wyjątkową cechą atramentów MP-31 jest zachowanie naturalnej tekstury i wyglądu podłoży, w tym na przykład matowego lub błyszczącego wyglądu np. skóry!

Dzięki wyżej opisanym możliwościom, możemy drukować wielowarstwowo, czyli:

  • tylko CMYK
  • BIAŁY poddruk + CMYK
  • CMYK + nadruk (np. na mediach przezroczystych oglądach „od tyłu”)
  • CMYK + biały + CMYK (np. na mediach przezroczystych oglądanych z obu stron)
  • tylko BIAŁY (np. na gotowych przedmiotach posiadających już jakiś kolor lub wzór)

Made in Japan

Mutoh ValueJet 1627MH jest wyposażony w wysokiej jakości piezoelektryczną głowicę drukującą typu "drop-on-demand" umożliwiającą drukowanie w rozdzielczości do 720 x 1440 dpi, dzięki czemu nadaje się do najwyższej jakości wydruków oglądanych w bliskich odległościach. Głowice generują zmienną wielkość kropli atramentu od 4 do 21.3 pikolitra. Dzięki oprogramowaniu mamy możliwość niezależnej regulacji wielkości kropel wychodzących z poszczególnych dysz. Wielkość kropli jest dostosowywana w zależności od drukowanej grafiki. Przykładowo inna jest kombinacja rozmiarów kropel dla jednolitych obszarów, inna dla detali i przejść tonalnych.

VJ-1627MH w konfiguracji CMYK pozwala na druk z prędkością do 12 m² na godzinę przy rozdzielczości 720 x 720 dpi.

Mutoh zoptymalizował także wygodę użytkownika, poprawiając interfejs użytkownika, wdrażając półautomatyczne cykle czyszczenia oraz automatyczny pomiar wysokości nośnika. Udoskonalono również regularne funkcje konserwacji. Maszyna jest wyposażona w lewą i prawą pokrywę konserwacyjną. Operator może ponadto np. sam wymienić wycieraczkę do czyszczenia głowicy drukującej.

W przypadku druku na materiałach sztywnych, ploter może być wyposażony w regulowane, modułowe stoły. Jeżeli nie są wykorzystywane, można je złożyć, tak aby zajmowały mniej miejsca w pracowni.

Mutoh ValueJet 1627MH obsługuje sztywne podłoża o grubości maksymalnie do 16 mm i wadze maksymalnie do 15 kg. Opcjonalny system wyrównania nośnika może być zamontowany w celu łatwego wyrównania materiału z przodu, co umożliwia doskonałe dwustronne drukowanie.

W przypadku druku z roli VJ-1627MH może być wyposażony w automatyczny system o udźwigu do 30 kg, do zwijania gotowych wydruków. Przełączanie pomiędzy konfiguracją sztywną i rolową jest szybkie i proste dla operatora.

Dla kogo?

Nowe urządzenie znajdzie zastosowanie w drukarniach wielkoformatowych i agencjach reklamowych przy produkcji zarówno wewnętrznych, jak i długotrwałych wydruków zewnętrznych. Znajdzie również zastosowanie przy produkcji krótkoterminowej prototypów opakowań lub niestandardowych etykiet, a także w niskonakładowej grafice termoformowanej.

Mutoh ValueJet serii MH można również wykorzystać do zadań specjalnych, czyli zadruku materiałów których w technologii eko-solwentowej nie można zadrukować. Stanowi więc on alternatywę dla rozwiązań LED-UV.


Produkcja Opakowań

Dowiedz się jak plotery tnące SUMMA pomagą Twojej branży w produkcji opakowań:

Broszura(pdf)

Najważniejsze cechy najnowszych atramentów UV Mutoh

Atrament MP-31 jak kameleon

Atrament MP-31 można porównać do kameleona: na mediach poddających się działaniu rozpuszczalnika, rozpuszczalnik zawarty w atramencie lekko rozpuszcza wierzchnią warstwę powlekającą media aby pigment spajany przez mikrocząsteczki żywic mógł wniknąć w strukturę materiału. Natomiast w przypadku mediów, które nie są wrażliwe na działanie rozpuszczalnika, atrament tworzy na ich powierzchni cienką warstwę, zachowując się bardziej jak atrament UV i tą przyczepność zawdzięcza unikalnej mieszance żywic.

Jedna z możliwości - termoformowanie

Jedną z możliwości zastosowań atramentów MP-31 jest termoformowanie. Oto przykład realizacji.

Ciepłe powietrze usuwa rozpuszczalniki

Zewnętrzny nadmuch gorącego powietrza usuwa rozpuszczalniki z powietrza poprocesowego zanim zdążą się rozprzestrzenić w pomieszczeniu produkcyjnym.

Specyfikacja
Technologia druku Drop-on-demand Micro Piezo Inkjet Technology
Głowica 1
Konfiguracja dysz 180 dysz x 8 linii
Wielkość kropli (pl) 4 do 21.3
Wysokość głowicy Automatyczna
Materiały płaskie
Min / max. szerokość mediów 182 mm (7.17") / 1625 mm (63,97”)
Max. szerokość zadruku 1615 mm (63,58”)
Min / max. długość mediów 200 mm (7.87”) - 1200 mm (47.24”)
Max. grubość mediów 16 mm
Max. waga mediów 15 kg
System suszący Nóż powietrzny (air knife) na całej szerokości roboczej
Typowa temperatura powierzchni medium: 40°C - 50°C
Materiały rolowe
Min / max. szerokość mediów 182 mm (7.17") / 1625 mm (63,97”)
Max. szerokość zadruku 1615 mm (63,58”)
Max. grubość mediów 16 mm
Wymiary rolki (średnica / rdzeń / waga) Ø 150 mm / 2” & 3” / 30 kg
System suszący Nóż powietrzny (air knife) na całej szerokości roboczej
Typowa temperatura powierzchni medium: 40°C - 50°C
Atramenty
Rodzaj atramentu MP31 Multi-Purpose inks
Kolory / pojemność CMYK + BIAŁY + płyn czyszczący / 500 ml*
* : Opakowania wymagają dodatkowego adaptera
Konfiguracje CCMMYK + płyn czyszący
CMYK + BIAŁY + płyn czyszący
Zużycie atramentu * 8 ml / m²
* : Średnie zużycie w ustawieniu @ 720 dpi -pokrycie 67 %
Trwałość grafiki CMYK bez laminacji do 2 lat na zewnątrz*
* : Dla wydruków narażonych na działanie mechaniczne zalecana jest laminacja (po uprzedniej stabilizacji wydruków)
Tryby i wydajność [m²/h] (4-kolory (CMYK) / 5-kolorów (CMYK) / 5-kolorów (BIAŁY) / 5-kolorów (BIAŁY+CMYK))
720 x 1440 High Quality 3.0 / 1.4 / 3.0 / 0.4
720 x 1440 Quality 6.1 / 2.8 / 6.1 / 0.8
720 x 1080 High Quality 4.4 / 2.0 / 4.4 / 0.6
720 x 1080 Quality 8.1 / 3.6 / 8.0 / 1.2
720 x 720 High Quality 6.5 / 3.0 / 6.5 / 1.1
720 x 720 Quality 12.1 / 5.6 / 12.0 / 2.1
* : Aby upewnić się, że dany typ mediów i marka pasują do Twojej indywidualnej aplikacji i docelowej prędkości, Mutoh sugeruje wykonanie wstępnych testów drukowania.
Zasilanie
Zużycie prądu w trybie czuwania ≤ 65 W
Zużycie prądu podczas druku ≤ 2500 W
Zużycie prądu podczas rozgrzewania ≤ 2440 W (2 gniazdka)
Zasilanie AC 100-120 V / AC 200-240 - 60/50 Hz
Zalecane środowisko pracy
Temperatura 20°C - 28 °C z Δt: max. 2 °C/h
Wilgotność 40% - 60 % (nie skondensowane) z ΔRH: max. 5% RH/h
Wymiary
Szerokość x głębokość x wysokość 2698 x 818 x 1302 mm (tryb rolowy)
2698 x 2730 x 1302 mm (tryb stołowy)
Waga urządzenia + podstawa
200.5 kg
43 kg (waga stołu)
18 kg (system nawijający)
Filmy

 

Pomysły na biznes

Pomysły z rynku polskiego

Pomysły z rynku zagranicznego (strona Mutoh EU)

Opakowania

Naklejki i etykiety

Grafika na pojazdach

Informacje ogólne


Podobne produkty

Biuletyn wielkoformatowy

Biuletyn wielkoformatowy Atrium i Ikonos to ogromna dawka informacji z branży druku wielkoformatowego. Trzy razy w miesiącu znajdziecie w nim Państwo ciekawe realizacje, video poradniki, ciekawostki... Nie zabraknie także sprzętowych i mediowych nowości, zaproszeń na wydarzenia czy też okazji i promocji. Życzmy owocnej lektury!