Runda 9 - Cena druku - cena produktów
W tym temacie nie powinien pozostawać cień wątpliwości. Łudzenie sformułowaniami "jakość wywołuje pozytywne emocje" nijak ma się do rzetelnej kalkulacji zysków i strat. Zdecydowanie - koszty eksploatacji mają wpływ na końcowy zysk i jest to dla wszystkich oczywiste.
Podsumowując - to co się na nie składa, to z pewnością: koszty atramentu, części, ceny mediów możliwych do zadrukowania, prędkość druku, czas obsługi, zużycie energii oraz sama cena zakupu maszyny.
Obok znajdziecie Państwo rzetelnie przygotowaną odpowiedź. Proszę zwrócić uwagę na przyjęte założenia w obliczeniach. Są one wyjątkowo przychylne dla technologii latexowej...
Widzą Państwo jak rysuje się różnica w kosztach użytkowania tych technologii. Warto dodać, iż głowice piezo wytrzymują co najmniej 2 lata, średnio 4 lata, a wielu klientów używa głowic nawet 8 lat. W przypadku głowic lateksowych ich trwałość określona jest w litrach i jest to tylko 1-4 litra przedrukowanego atramentu!
Należy w powyższym przypadku, pamiętać o wspomnianej różnicy w odwzorowaniu barw wraz z postępującym zużyciem głowicy lateksowej. Co do atramentów to owszem, korzystanie z oryginalnych jest bardzo dobrą strategią, ale warto również mieć alternatywę, aby móc drukować jeszcze oszczędniej. Plotery eko i żywiczne dają możliwość stosowania atramentów OEM, natomiast w ploterach lateksowych na rynku dotąd brak technicznie akceptowalnych zamienników.
Jeżeli gołym okiem widać, że koszty druku ploterem latexowym są wyższe, to czy można sprzedawać takie wydruki z wyższą marżą, z powodu ich ekologicznego charakteru? Tak można, ale podobnie jak wydruki z innych maszyn, które posiadają certyfikaty ekologiczne takie jak Nordic Swan czy Eurofins. Ważne przy tym jest, żeby stosować do wszystkich ploterów także ekologiczne media np. bez PCV.
Porównanie FAIR-PLAY
Porównanie sporządzone w oparciu o dostępne dane w listopadzie 2017.
- Do obliczeń przyjęto: 5 godzin pracy x 5 dni roboczych w tygodniu przez okres 3 lat, w tym 3 godziny druku dziennie (z prędkością 20 m2/h) oraz czas na przezbrojenia.
- Do obliczeń przyjęto rynkowe ceny atramentów oryginalnych HP Latex i Mutoh UMS.
- W obliczeniach nie ujęto kosztów wymiany kasety konserwującej w ploterach lateksowych.
- Zużycie atramentów może być większe ze względu na fakt iż plotery HP używają 6 kolorów. Do obliczeń przyjęto, że 1 optimizer jest zużywany równolegle z 1 kompletem atramentów.
- Zużycie mediów w ploterach lateksowych może być nieco większe gdyż zaleca się przeznaczyć od ok. 1 metra do 2.5 metra na rozbieg (założenie) oraz od ok. 1 metra do 2.5 metra na dobieg, ponieważ nośniki na których drukuje ploter muszą być naciągnięte, w przeciwnym wypadku jakość druku nie jest gwarantowana.
Aktualne ceny urządzeń, atramentów oraz stawki energii elektrycznej dostępne u dostawców. Podane ceny netto zostały zaokrąglone do 1 €
Źródła informacji: www.mutoh.eu, www.hp.com, www.indoor-air-comfort.com, www.ul.com, oferty rynkowe.
Gdzie ta opłacalność?
Plotery latexowe cechują się finalnym wysokim kosztem wydruku za m2, wysokimi kosztami eksploatacyjnymi (głowice, prąd, materiały eksploatacyjne) i innymi "ukrytymi kosztami". Aby nie być gołosłownym przytaczamy opinie niezależnych użytkowników - dyskusje z branżowego portalu, na którym wypowiadają się użytkownicy maszyn i fachowcy w branży druku wielkoformatowego.
Źródło - link 1
Oto jeszcze kilka niedogodności ujawnionych podczas eksploatacji ploterów latexowych:
- Delikatna konstrukcja oraz niewielka grubość przyjmowanych materiałów utrudnia „ciężką”, produkcję np. banerów.
- Brak możliwości druku lub utrudniony druk z arkusza, co eliminuje małe, pojedyncze zlecenia.
- Wbudowany spektrofotometr współpracuje tylko z dołączonym oprogramowaniem.
- Stała wielkość kropli powoduje ziarnistość wydruku w jasnych obszarach.
- Atramenty lateksowe utwardzają się na wydruku po mocnym podgrzaniu, zanim mokry wydruku "dojedzie" do strefy grzejnej jest podatny na "łapanie" kurzu.
- Głowice ulegają ciągłej i szybkiej degradacji, co niesie za sobą różnice kolorystyczne w kolejnych zleceniach. Niwelacja tej wady poprzez stosowanie auto kalibracji zabiera czas i zużywa kosztowne media.
Źródło - link 2
Jak widać, powtarza się koszt wydruku latexowego 20-30 zł/m2. Nadmienimy, że całkowity koszt wydruku eko-solwentowego, żywicznego czy LED-UV jest co najmniej 2-3 krotnie niższy.