Runda 8 - Czas produkcji
Zacznijmy od faktów opisanych w instrukcji do ploterów lateksowych, odnośnie występowania paskowania na wydrukach:
Cytat:
Tak, proszę Państwa to jest cytat z instrukcji plotera latexowego serii 300.
Jak powyższa informacja ma się do optymalizacji czasu produkcji proszę wybaczyć... nie jesteśmy w stanie Państwu powiedzieć. Z tego zapisu wynika, że najpierw należy drukować grafiki, na których jakości nam mniej zależy, a dopiero po 30 minutach, czyli mniej więcej w środku drukowanej rolki, można umieścić pliki drukowane z wysoką jakością. Co w takim razie zrobić, gdy musimy od razu wydrukować plik w wysokiej jakości?
Możemy Państwa zapewnić to, że maszyny Mutoh drukujące atramentami żywicznymi UMS są w stanie rozpocząć druk i drukować z pełną jakością bez pasków po kilku minutach od włączenia, licząc w tym czas na RIP-owanie pliku do druku.
Warto również poruszyć temat strat materiału w przypadku gdy chce się zachować właściwą temperaturę pracy plotera latexowego w celu zachowania wysokiej zgodności kolorystycznej. Założyliśmy media, chcemy zadrukować całą rolkę. Walka trwa, konkurencja drukuje, a ploter lateksowy zabiera nam około 2,5 metra materiału z rolki niezbędny na naciąg. To samo zrobi na końcu! Na tzw. zbieg ploter będzie potrzebował również podobną długość mediów, których już nie zadrukujemy! Straty, straty, straty... Nie tylko finansowe ale i czasu!
5 mb strat na jednej rolce to 10% całej rolki - nie próbujmy tego nawet przemnożyć przez wszystkie rolki zużyte w ciągu roku. O opłacalnej produkcji "na żądanie" nie może być mowy w przypadku ploterów lateksowych! Sytuacja nie ma miejsca, ani w przypadku użyciu technologii UMS ani LED/UV.
Dodajmy na koniec, iż plotery latexowe nie są w stanie drukować z arkusza przy zachowaniu odpowiedniej jakości, gdyż do tego wymagany jest odpowiedni naciąg mediów. Tylko odpowiedni naciąg powoduje, że media przylegają do grzałek. Może to powodować utratę niektórych, np. pojedynczych zleceń.
Te informacje znajdziecie Państwo oczywiście w instrukcji drukarki latexowej:
NOWY FAKT
O niedogodności jaką jest brak możliwości druku z arkusza, mówi także FAQ dystrybutora ploterów latexowych i potrzebie stałego wykorzystywania belki napinającej:
Fakt: suche wydruki z ploterów Mutoh
Wydruki z ploterów eko-solwentowych w 99% przypadków nie wymagają dodatkowego dosuszania. Jeżeli jednak chcą Państwo dosuszyć wydruk z plotera ekosolwentowego lub żywicznego UMS, tak aby był od razu gotowy np. do laminowania, wystarczy zaopatrzyć się w mobilną suszarkę w cenie około 295€, która do wielu ploterów, np. Mutoh ValueJet 1638X, jest dołączana GRATIS.
Wydruki z ploterów Mutoh lub EFI w technologii LED-UV są utrwalane lampami LED-UV i z racji tej technologii nie stosuje się dodatkowych suszarek.
Czy rzeczywiście plotery Mutoh są wolniejsze od ploterów lateksowych? Oceńcie Państwo sami.
Zawsze plotery Mutoh były postrzegane jako najszybsze na rynku:
10 lat temu...
teraz...
kolory korporacyjne...
Powyższe filmy przedstawiają nagrania użytkowników ploterów dostępne w serwisie YouTube.
NOWY FAKT
Fakty opisujące niedogodności technologii latex, potwierdzają także inni producenci i dystrybutorzy np.: drukarek Epson czy też drukarek Roland:
Porównania powinny być rzetelne
Nie można porównywać najdroższego mercedesa z najtańszym BMW i odwrotnie. To znaczy, że należy porównywać Mercedesa S Class z BMW serii 7 (a nie serii 3), inaczej takie porównanie będzie nieuczciwe w stosunku do jednej z firm. Nadmieńmy, że ma tutaj też zastosowanie ustawa o nieuczciwych praktykach rynkowych:
- informacje na temat uczciwych praktyk
- tekst ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym
Wracając do tematu drukarek wielkoformatowych i nieuczciwego porównania dystrybutora ploterów latexowych:
Po pierwsze: HP Latex 315 jest znacznie droższy ( nawet w promocji !!! ) od Mutoh ValueJet 1324 X. Podobnie, jest z pozostałymi porównywanymi ploterami. Koszt zakupu plotera Mutoh jest zawsze znacząco niższy od ploterów latexowych.
Po drugie: Dystrybutor ploterów latexowych w sposób nierzetelny i niezgodny z prawdą porównuje ilości pasów druku, ponieważ w rzeczywistych prędkościach drukarki Mutoh ValueJet X w niczym nie ustępują ploterom latexowym. Prawdziwa prędkość druku nie jest zależna od ilości pasów, ponieważ należy brać pod uwagę inne parametry takie jak prędkość ruchu karteki, częstotliwość wystrzeliwania kropli, rozmiar głowicy, ilość dysz, a szczególnie szerokość drukowanego pasa.
Nawet, jeżeli porównywane plotery drukują w takiej samej ilości pasów, ale jedna z karetek jest o połowę wolniejsza, to w rzeczywistości cały druk jednego z ploterów jest 2-krotnie wolniejszy.
Idąć dalej takie same drukarki z takimi samymymi głowicami, ale o innej częstotliowsci pracy (wystrzeliwania kropel) drukują z różną prękosćią. Ale to nie wszystko! Nie powinnismy zapominać o wypadających dyszach w drukarkach latexowych, które muszą być na bieżąco kompensowane. Testy porównawcze pokazują, że drukarki lateksowe o podobnych parametrach są wolniejsze od drukarek piezoelektrycznych.
Po trzecie: Biorąc pod uwagę parametry techniczne, zarówno ploter Mutoh ValueJet 1624 X jak i HP Latex 335 drukują z tą samą maksymalną prędkością ok. 50 m2/h.
- Specyfikacja HP Latex 335
- Specyfikacja Mutoh ValueJet 1624 X
Po czwarte: W codziennej eksploatacji drukarki latexowe, m.in. z powodu potrzeby ciągłej kalibracji i czasu potrzebnego na rozgrzanie, drukują wolniej niż plotery z głowicami piezoelektrycznymi typu EPSON. Zapraszamy na film...
Zobacz po jakim czasie od kliknięcia Start w RIP zaczyna drukować ploter latexowy
Porównanie działania HP Designjet vs Epson
Wg powyższych informacji technicznych czas rozruchu maszyny latexowej wynosi od 8:10 do 8:45 min. Jest to w większości spowodowane czasem rozgrzewania sie do wysokiej temperatury.
Plotery Mutoh drukują w temperaturach co najmniej o połowę niższych.