Runda 7 - Workflow

Runda 7 - Workflow

Niezaprzeczalnie, bardzo istotnym zagadnieniem jest prawidłowy i sprawny przebieg poszczególnych etapów przygotowania oraz druku w celu osiągnięcia pożądanego efektu. Jednak w czym lepszy od maszyny eko-solwentowej czy żywicznej ma być ploter latexowy? Wg ich producenta - w szybkim przygotowaniu maszyny do pracy. Poniżej krótka prezentacja w postaci filmu który może rzucić nieco światła na poruszany temat:

Jak można zaobserwować, maszyna latexowa potrzebuje na rozpoczęcie druku sporo czasu. Z pewnością więcej niż maszyna eko-solwentowa, co widać na filmie.

Co do prac wykonywanych przez samego operatora przed drukiem na ploterach eko-solwentowych, przytaczane argumenty przez dystrybutora maszyn lateksowych mogą mieć tylko miejsce w przypadku najtańszych ploterów pochodzenia chińskiego. Nigdy w przypadku ploterów szanujących się marek, a z takimi powinien porównywać się dystrybutor urządzeń latexowych, chcąc być chociaż trochę wiarygodnym.

Często zdarza się że ploter lateksowy przed drukiem kalibruje się nawet kilkanaście minut. Jest to spowodowane ustawianiem posuwu mediów, odpowiedniej temperatury, kalibracją często wymienianych głowic, brakiem technologii druku falą/chmurką, itp. Brak tych technologii powoduje konieczność bardzo dokładnego kalibrowania tzw. stepu po każdej zmianie rodzaju mediów (step zależy od ich grubości medium, np. inną grubość ma folia, a inną baner) aby uniknąć często zdarzającego się paskowania. Przypomnijmy, ten problem rozwiązuje kompleksowo technologia Mutoh DropMaster.

Mutoh Drop Master

MUTOH DROP MASTER to nowa technologia druku, która ma na celu automatyczną kalibrację głowicy do wysokości i grubości materiału. W momencie gdy drukujemy na cienkim papierze, odległość od materiału do głowicy jest inna niż w przypadku druku na grubym banerze, czego efektem może być rozrzut kropli tuszu, a co za tym idzie nieprecyzyjny druk.

DropMaster eliminuje ten problem i potrzebę ręcznej kalibracji. W sposób automatyczny dostosowuje sposób wystrzeliwania poszczególnych kropli atramentu aby trafiały w cel zarówno podczas druku jedno- i dwu-kierunkowego niezależnie od materiału, rozdzielczości i prędkości!

Mutoh DropMaster - schemat działania

 

Plotery Mutoh nie wymagają kalibracji po każdej zmianie materiału, niezależnie od jego grubości, gdyż można zapisać ustawienia dla każdego materiału z osobna.

Co więcej oprócz tego technologia Drop Master pozwala na bezproblemowe drukowanie bez paskowania zarówno cienkich folii jak i grubych banerów.

Fakt: Plotery Mutoh drukują na ponad dwa razy grubszych materiałach od drukarek latexowych.

 

NOWE FAKTY

Spektrofotometr

Ostatnią poruszaną kwestią w tej rundzie jest spektrofotometr dołączany do maszyny lateksowej. To również nie przesądza o ich wyższości. Owszem najdroższe modele posiadają takowy wbudowany. W przypadku tańszych maszyn latexowych nasycenie wydruków zmienia się z każdym następnym przedrukowanym litrem atramentu i stopniem zużycia głowic. Stąd zapewne gwarancja jedynie na 1000 ml. Co więcej spektrofotometr znacznie zwiększa koszt zakupu maszyny.

Niespójność koloru z upływającym każdym litrem atramentu latexowego potwierdza FAQ dostawcy tych ploterów.

Aby przywrócić "spójność kolorów" należy regularnie (po każdej wymianie głowicy lub głowic) wykonywać kalibrację za pomocą spektrofotometru, którego brak w niższych modelach latexowych...

Taka kalibracja za każdym razem zabierze użytkownikom ploterów latexowych nawet 30 minut:

W ploterach eko, mamy również możliwość dokupienia takiego urządzenia do maszyny. Jest to jednak raczej zbędny wydatek, gdyż dostawcy mediów każdorazowo proponują za darmo profile do sprzedawanych mediów.

Mutoh ValueJet Status Monitor

Warto dodać, że np. pracę plotera Mutoh można nadzorować z poziomu komputera, smartfona lub tabletu. Nie trzeba być, przy maszynie aby znać jej status, sprawdzić poziom atramentów, czy wykonać podstawowe operacje.

Mutoh ValueJet Status Monitor (VSM) to aplikacja dedykowana dla urządzeń mobilnych z systemem Android, telefonów iPhone, tabletów iPad oraz komputerów PC. Wprowadza ona łatwość obsługi plotera na nowy poziom. Pozwala na monitorowanie i zdalne sterowanie ploterem Mutoh ValueJet. Ogromna ilość możliwych do odczytu danych i bogaty system raportów spełni oczekiwania właścicieli i kierowników drukarni. Także operatorzy plotera znajdą w VSM przydatne narzędzia, przyspieszające pracę bez potrzeby fizycznej obecności przy maszynie.

 

Oprogramowanie

Maszyny Mutoh podobnie jak inne maszyny eko-solwentowe mogą korzystać ze znacznie szerszej listy programów RIP niż plotery latexowe. Co więcej, duża ich część jest w stanie drukować bez takiego programu za pomocą sterownika Windows.

Oprogramowanie RIP takie jak ONYX (będący laureatem szeregu nagród) czy nie mniej popularny PhotoPrint, często są dodawane są GRATIS przy zakupie maszyny.

Uwaga: jak informuje dostawca ploterów latexowych, wyższe modele nie posiadają dołączonego oprogramowania! Do ploterów Mutoh, profesjonalne oprogramowanie RIP - ONYX jest zawsze dołączone.

FAKT: Czy wiesz, że oprogramowanie ONYX (z którym pracują plotery Mutoh) zdobyło aż 5 (pięć) międzynarodowych nagród tylko 2017 roku?

Czym byłby więc bolid bez sprawnego kierowcy? Takim kierowcą dla ploterów Mutoh jest właśnie oprogramowanie ONYX. Zresztą, zapraszamy na film...

Chesz więdzieć więcej o oprogramowaniu ONYX? Zajrzyj tutaj.

Proces druku na ploterach Mutoh jest prosty jak przysłowiowa "budowa cepa". Użytkownik za pomocą polskojęzycznego interfejsu w ONYX może ustawić i kontrolować każdy aspekt druku, wybór profili, ustawienia maszyny, mediów, trybów druku. Wszystko w jasny i klarowny sposób. Zresztą to wszystko jest wytłumaczone na bezpłatnym szkoleniu w czasie bezpłatnej instalacji maszyny Mutoh.

Zapraszamy na film, jak za pomocą oprogramowania ONYX np. drukować banery:

Można także w ONYX w łatwy sposób drukować obrazy i inne grafiki z wieloma możliwościami generowania zakładek i spadów bez użycia dodatkowego oprogramowania:

ONYX HUB - zarządzanie drukarnią

Oprogramowanie ONYX Hub to także narzędzie analityki biznesowej dla druku wielkoformatowego. Na przeglądarkowym pulpicie można odczytać zagregowane informacje, które pomagają w podejmowaniu prawidłowych decyzji. Onyx HUB zbiera informacje na temat wydruków, plotera i prezentuje w czasie rzeczywistym. HUB pozwoli lepiej analizować koszty, zwiększyć zyski i optymalizować produkcję.

Zawsze chcieliśmy dokładnie analizować szczegóły zleceń i zamówień, aby mieć pewność, że dostarczamy naszym klientom wysokiej jakości produkty, kontrolując przy tym koszty i redukując odpady. Potrzebowaliśmy lepszego systemu, ale taki nie był dotychczas dostępny w naszej branży, aż do teraz. Byliśmy bardzo podekscytowani, kiedy dowiedzieliśmy się o ONYX Hub i jego możliwościach poprawy naszej wydajności i zyskowności, poprzez dostarczanie nam danych niezbędnych do lepszego szacowania zleceń, eliminacji „wąskich gardeł” produkcji, i zwiększenia zyskowności.

Właściciele drukarni Dr. Sticker

Mamy natychmiastowy wgląd, kiedy coś idzie nie tak, określamy odpady i dokładnie wiemy, ile zarobiliśmy na każdym zleceniu. W 2015 roku zamiast Caldery zakupiliśmy ONYX Thrive - produkt z rodziny ONYX SiteSolutions. Powodem tej decyzji była łatwa obsługa ONYX’a i możliwości ustawień pomiędzy wieloma drukarkami i stacjami roboczymi przy zastosowaniu licencji sieciowej.

Bardzo spodobała się nam możliwość rozbudowy systemu, utrzymująca produkcję w ciągłym ruchu: dodaliśmy drukarki i katalogi sieciowe – działamy szybko, w sposób zautomatyzowany, bez błędów! Teraz, gdy mamy ONYX Hub, widzimy więcej niż kiedykolwiek wcześniej. Mamy całościowy pogląd na całą produkcję, widzimy każde zlecenie, każde zamówienie, każdą stację roboczą. Mamy dostęp do tych danych gdziekolwiek się znajdujemy, więc wiemy dokładnie co się dzieje w mojej drukarni.

Największą korzyścią wdrożenia jest dla nas to, co możemy w tej chwili zaoferować naszym klientom. ONYX Thrive daje nam szybkość i automatyzację procesów, więc możemy szybciej realizować zlecenia, z lepszą jakością niż nasza konkurencja. ONYX Hub dostarcza nam narzędzi do podejmowania decyzji dotyczących cyklu produkcyjnego, szacowania zleceń. Już widzimy wzrost zysków. Zdecydowanie korzystnie odczuwamy wpływ ONYX Hub na naszą firmę i bardzo się cieszymy, iż ktoś nam zaoferował tego typu kompleksowe rozwiązanie.

Biuletyn wielkoformatowy

Biuletyn wielkoformatowy Atrium i Ikonos to ogromna dawka informacji z branży druku wielkoformatowego. Trzy razy w miesiącu znajdziecie w nim Państwo ciekawe realizacje, video poradniki, ciekawostki... Nie zabraknie także sprzętowych i mediowych nowości, zaproszeń na wydarzenia czy też okazji i promocji. Życzmy owocnej lektury!