Runda 6 - Wszechstronność

Runda 6 - Wszechstronność

Czy skupiając się na jednej technologii pełnej ograniczeń można być wszechstronnym?

  MUTOH EFI Artemis drukarki lateksowe
technologia żywiczna / eko-solwentowa tak nie tak nie
technologia LED tak tak tak nie
technologia sublimacyjna tak tak tak nie
technologia lateksowa nie nie nie tak

Porównanie technologii: LED-UV vs Latex

Z analiz porównawczych technologii LED-UV oraz latexowych wynikają następujące wnioski:

  • Druk lateksowy ma ograniczenia na różnych rodzajach nośników, takich jak media wrażliwe na ciepło, siatki, porowate tkaniny. Technologia LED-UV jest technologią „zimną” co umożliwia druk na mediach wrażliwych na temperaturę.
  • Na mechanizm suszenia mają wpływ niekontrolowane zmiany warunków otoczenia, co powoduje niestabilną kolorystykę wydruków co nie ma miejsca w technologiach LED.
  • Termiczne głowice latexowe są szybko zużywalne, co stanowi znaczny wydatek w skali roku. Głowice piezoelektryczne wymienia się co kilka lat.
  • Warstwa optymalizatora jest drukowana przed każdą kolejną warstwą kolorów i działa jako 7. kolor. W znakomitej większości mediów do ploterów LED-UV nie ma potrzeby stosowania żadnego optymalizatora lub primera.
  • Wysokie zużycie energii (przykładowo ok. 1,8 kW w stosunku do 11 kW np. w przypadku ploterów o szerokości ok 3.20 m).
  • Atrament latexowy ma wyższy połysk w porównaniu do atramentów LED-UV co może eliminować niektóre z zastosowań.
  • Kolor wydruków latexowych, w przeciwieństwie do LED-UV może się zmieniać wraz ze zmianą warunków środowiskowych (np. bezpośrednie działanie promieni słonecznych i wody) co może w dłuższym okresie być problemem w przypadku grafik prezentowanych na wolnym powietrzu.
  • Długi czas przestojów w przygotowaniu do drukowania przeznaczonych np. kalibrację urządzenia latexowego. Procedura może zająć około godziny. Wydłuża to okres pomiędzy drukiem poszczególnych zadań. Przygotowanie plotera LED-UV jest znacznie krótsze.

 

Do wysokiej jakości druku bez paskowania nie jest potrzebne dodatkowe urządzenie takie jak Wiper Roller. Wystarczy opatentowana technologia Mutoh Intelligent Interweaving. Druk tą technologią (np. "chmurką") pozwala na wydruk bez paskowania nawet na nieskalibrowanym ploterze.

Nowy, ważny fakt!

GRUBOŚĆ STOSOWANYCH MEDIÓW

Maksymalna grubość mediów, które możesz drukować na ploterach Mutoh to 1.3 mmNatomiast do porównywalnych ploterów latexowych możesz drukować na materiałach o maksymalnej grubości, jedynie 0.5 mm. Co znacząco ograniczna zakres stosowanych materiałów, np. banerów.

Fałszem jest stwierdzenie, że technologia lateksowa jest lepsza niż twardo-solwentowa, eko-solwentowa, żelowa, UV i wodna razem wzięte. Wystarczy spojrzeć na zakres bardzo wysokich temperatur stosowanych w technologii latexowej, aby wyeliminować ogromną pulę dostępnych na rynku mediów.

Nie ma uniwersalnych technologii "do wszystkiego"! Najszerszą gamę materiałów obsługują kolejno: drukarki LED, drukarki UV oraz eko-solwentowe / żywiczne.

Uważaj na czym drukujesz

Media certyfikowane przez producenta, dedykowane do druku na ploterach latexowych są droższe, a często znacznie droższe, gdyż muszą się charakteryzować wysoką odpornością na samozapłon (250 stopni Celsjusza) oraz możliwością pracy w temperaturach do 125 stopni Celsjusza. Cytat z instrukcji:

Dlaczego eliminować tak często wykorzystywane tańsze media?

Producent sam informuje o tym wszystkim w swoich instrukcjach. Technologie UMS oraz LED UV nie determinują użycia mediów dedykowanych! Runda jest więc jednoznaczna: to kolejne utrudnienie pracy i dodatkowy koszt dla posiadacza maszyny lateksowej!

Idąc dalej plotery eko-solwentowe, a w szczególności żywiczne UMS lub LED-UV są w stanie bez problemu drukować na mediach polipropylenowych, które charakteryzują się brakiem PCV w swoim składzie. PCV ulatnia się z czasem do atmosfery. Jest to szczególnie niebezpieczne dla ludzi w pomieszczeniach zamkniętych.

Wybierając technologię lateksową, aby zachować gwarancję jesteście Państwo zobligowani do zakupu nie tylko atramentów ale także mediów certyfikowanych przez producenta maszyn. Oto kolejny cytat z instrukcji:

Plotery eko-solwentowe / żywiczne dają prawdziwą wszechstronność w wyborze mediów oraz ich dostawcy, a co najważniejsze nie ograniczają się do zakresu tych, które można bezpiecznie zadrukowywać w tak wysokich temperaturach w jakich pracują plotery latexowe. Wniosek z tego płynie jeden - prawdziwą wszechstronność i wybór dają plotery żywiczne Mutoh ValueJet lub plotery LED takie jak np. Mutoh czy EFI.

Niedokładności...

Temperatura w ploterach żywicznych Mutoh nie ma większego wpływu na rozciąganie się mediów, ponieważ plotery te drukują w niższych temperaturach niż plotery latexowe.

Wysoka dokładność ploterów Mutoh:

PF Distance Accuracy: ±0.25 mm or ±0.1% (whichever is greater)

CR Distance Accuracy: ±0.25 mm or ±0.1% (whichever is greater)

For example for 1000 mm it is ±1 mm

Slant Accuracy ±2 mm / 30m

Condition: Temperature / Humidity: 22 - 30°C / 40-60%

Możliwe niedokładności wymiarów ploterów latexowych:

Z wymienionych powyżej powodów (rozciąganie / kurczenie się mediów, róznice kolorystyczne) występują duże trudności w wykorzystywaniu wydruków latexowych do oklejania samochodów (car wrapping).

NOWE FAKTY

Na internetowych forach (czytaj wątek: Roland SP-540 i HP Latex 310: Problem z brytami), polscy użytkownicy również wskazują problemy z pasowaniem brytów, a co za tym idzie możliwymi niedokładnościami:


Zobacz jakie rewolucyjne funkcjonalności posiadają plotery MUTOH z nowej serii XPJ


Zobacz proces pełnego oklejania samochodu z wykorzystaniem ploterów eko-żywicznych Mutoh linii XpertJet

Oklejanie wykonane przez The Wrap Institute


Portfolio Atrium Centrum Ploterowe

Wybierając ploter z naszej oferty maszyn drukujących np. w technologii żywicznej, eko, sublimacyjnej czy też LED, mogą być Państwo pewni, że zaspokoicie wszystkie potrzeby rynku reklamowego, nawet niszowe. Pragniemy zwrócić uwagę, że są rożne technologie druku na rynku (np. LED), ale nie ma jednej technologii do wszystkiego. Przykładowo... czy na ploterze latexowym mogą Państwo zadrukować bezpośrednio płyty lub gadżety?

Biuletyn wielkoformatowy

Biuletyn wielkoformatowy Atrium i Ikonos to ogromna dawka informacji z branży druku wielkoformatowego. Trzy razy w miesiącu znajdziecie w nim Państwo ciekawe realizacje, video poradniki, ciekawostki... Nie zabraknie także sprzętowych i mediowych nowości, zaproszeń na wydarzenia czy też okazji i promocji. Życzmy owocnej lektury!