Runda 2 - Środowisko

Runda 2 - Środowisko

Jest to istotna kwestia poruszana przez producentów maszyn lateksowych, niestety jest to zdecydowanie przegrana runda dla tej technologii!

To właśnie nic innego jak zużycie prądu podczas druku jest jednym z podstawowych argumentów przeciwko zakupowi maszyn latexowych. Technologia ta z racji dużej zawartości wody w atramencie wymaga bardzo wysokich temperatur pracy, aby ją odparować. Przekłada się to bezpośrednio na zużycie prądu. W ploterach latexowych zużycie to zamyka się w zakresie od 2,2 KWh do 4,6 KWh!

Zużycie energii

Porównanie maksymalnego zużycia energii w czasie druku dla ploterów Mutoh ValueJet i latexowych.

Plotery marki MUTOH drukujące atramentami żywicznymi UMS w trakcie druku zużywają maksymalnie do 0,65 KWh, ponieważ plotery eco lub żywiczne drukują w temperaturach 30-50 st. C.

Jest to niewielki ułamek porównując nawet do najniższej wartości podawanych przy ploterach latexowych. Jak możemy zatem mówić o optymalizacji zużycia energii w Państwa firmie przy pomocy ploterów latexowych?

Materiały eko i druk na tkaninach

Zachęcamy Państwa do druku na ekologicznych mediach szczególnie PCV-free, ponieważ PCV aplikowany w pomieszczeniach zamkniętych powoli ulatnia się, co nie pozostaje bez wpływu na przebywających tam ludzi. Nowe typy mediów to przykładowo polipropylen, różnego rodzaju papiery powlekane, tkaniny, itp.

Warto przy tym zaznaczyć, że plotery Mutoh używają atramentów sublimacyjnych do druku pośredniego na tkaninach lub nawet atramentów do druku bezpośredniego, w tym na bawełnie, jedwabiu, itp. Tekstylne plotery Mutoh posiadają specjalną rynnę do odporowadzenia atramentu w przypadku druku na tkaninach o strukturze otwartej.

Mutoh - pionowy system workowy

Fakt: BRAK ODPADÓW i atrament wykorzystany w 100%

Plotery Mutoh wyposażone są w ekologiczne systemy workowe na atrament. Hermetyczne worki ustawione są w układzie pionowym co sprawia, że cała ich zawartość spływa do plotera.

Odpowiedzialność społeczna firmy MUTOH

Wiele znanych firm na świecie dba o środowisko, nie tylko producenci ploterów latexowych. Przykładowe certyfikaty ekologiczne i środowiskowe firmy MUTOH:

Ekologia?

Zastanów się, ile podczas kilkuletniej eksploatacji plotera latexowego wyrzucasz głowic...

Jedna głowica przypada mniej więcej na każde 4 litry atramentu z danego koloru. Ploter latexowy drukuje 6 kolorami + optimizer. Daje to kilkadziesiąt głowic rocznie wyrzuconych do środowiska. Czy głowice latexowe podlegają naprawie lub ponownemu użyciu?

Fakt: Głowicę piezo zmieniasz tylko raz na kilka lat.

Nie daj się wprowadzić w błąd!

Na żółto zaznaczone nieprawdziwe lub niepełne informacje ze strony dystrybutora ploterów latexowych:

NOWE FAKTY

W FAQ dystrybutora drukarek latexowych, można doczytać, że podczas procesu rozgrzewania, zużycie jest jest jeszcze większe i sięga nawet 6400W w przypadku modeli 365 i 375!

Certyfikat Energy Star

FAKT: Sprawdź czego w rzeczywistości dotyczy!

Należy zaznaczyć że certyfikat Energy Star, którym tak chwali się jeden z dostawców technologii latexowych odnosi się trybów: READY (gotowy do druku) oraz SLEEP MODE (tryb uśpienia). Czy ktoś drukuje w tych trybach?

Koszty zużycia energii przy druku latexowym to poważne wydatki finansowe co miesiąc.

W FAQ dystrybutora drukarek latexowych, można doczytać także, że drukarki 335, 365 czy też 375 nie obsługują normalnych wtyczek. Podyktowane jest to wysokim amperażem dochodzącym do nawet 16-20A!

Należy sobie więc zadać pytanie, jak w przypadku ploterów latexowych ma się certyfikat "Energy Star" do potrzeby podłączenia nawet najmniejszych modeli 2 przewodami:

Biuletyn wielkoformatowy

Biuletyn wielkoformatowy Atrium i Ikonos to ogromna dawka informacji z branży druku wielkoformatowego. Trzy razy w miesiącu znajdziecie w nim Państwo ciekawe realizacje, video poradniki, ciekawostki... Nie zabraknie także sprzętowych i mediowych nowości, zaproszeń na wydarzenia czy też okazji i promocji. Życzmy owocnej lektury!