Runda 5 - Jakość

Runda 5 - Jakość

Wybierz technologie, które sięgają dalej niż to co widoczne gołym okiem. Wybierz technologie bez gwiazdek i ograniczeń pisanych drobnym drukiem.

Głowice lateksowe vs piezo

Z uwagi na szybkie zużywanie się głowic termicznych i ich technologię pracy - występują częste różnice w odzwierciedleniu kolorów wraz z postępującym zużyciem głowicy. Problem występuje nawet w wyższych modelach ploterów latexowych wyposażonych w spektrofotometr.

FAKT: Technologia latexowa od razu zakłada zużywanie się dysz w głowicach. Cytat z instrukcji:

Liczba dysz vs rozdzielczość

Jaka jest rzeczywista liczba dysz na cal, czy rzeczywiście jest większa w głowicach latexowych? Skoro już używamy takich określeń przyjrzyjmy się ich faktycznej ilości: DPI - to skrót określający rozdzielczość. Jego rozwinięcie brzmi "DOT PER INCH", a tłumaczenie dosłowne - "PUNKT NA CAL".

W głowicy Epson DX6, która jest montowana w wielu ploterach, między innymi w ploterach Mutoh ValueJet, jest 8 kanałów po 180 dysz, czyli 360 na kolor czyli 1440 dysz na całą głowicę (1440 dpi).

Plotery latexowe drukują w maksymalnej rozdzielczości 1200 DPI. Skąd więc twierdzenie o posiadaniu większej liczby kropli na cal? Gdyby plotery latexowe wyposażone były w większą liczbę dysz na cal drukowałyby ze znacznie większą prędkością niż plotery eko wyposażone w głowice piezoelektryczne, a drukują z mniejszą, ewentualnie w niektórych przypadkach z porównywalną.

Głowice stosowane w ploterach latexowych to głowice termiczne „wypychające” atrament z dysz za pomocą podgrzania atramentu do wysokiej temperatury. Dysze takich głowic często ulegają przepaleniu i dlatego występuje konieczność kompensowania brakujących dysz podczas druku wieloprzebiegowego (czyli wolniejszego) o czym wspomina wyżej cytowana instrukcja.

Wielkość kropli vs jakość

Kolejnym faktem świadczącym o wyższej jakości druku ploterów żywicznych w stosunku do ploterów lateksowych, jest wielkość kropli atramentu i możliwość kontroli jej wielkości.

FAKT: Głowice wykorzystywane w technologii lateksowej nie posiadają możliwości generowania zmiennej wielkości kropli (ang. grayscale, variable dot, vardot).

Plotery Mutoh nie dość, że posiadają opatentowaną technologię DropMaster korygującą precyzję wystrzeliwania kropli w zależności od stosowanego materiału(!), to dodatkowo specjalny algorytm dostosowuje jej wielkość w zależności od drukowanej grafiki. Przykładowo technologia ta wykorzystywana jest do uzyskiwania delikatnych półtonów czy przejść tonalnych. Wielkość kropli w ploterach Mutoh ValueJet mieści się w zakresie od 3,5 do 35 pl. Głowice piezo ze zminną kroplą są czesto opisywane jako głowice grayscalowe ze względu na wyżej wymienione zalety.

W ploterach latexowych dostępna jest jedna wielkość 12 pl, co czyni te plotery ponad 3 razy mniej dokładnymi w precyzyji druku. Z kolei w druku wymagającym pokrycia jednolitych obszarów (np. aple), taka 12-pikolitrowa kropla jest zbyt mała co spowalnia pracę plotera latexowego.

Mutoh - kropla 35 pl 100%
Mutoh - kropla 22 pl 62%
Mutoh - kropla 14 pl 40%
LATEX - kropla 12 pl 35%
Mutoh - kropla 11 pl 31%
3.5 pl 13%

Porównanie wydruków z ploterów z głowicą o stałej wielkości kropli (np. latexowych) i z głowicą o zmiennej wielkości kropli (np. Mutoh).

Różnica jest widoczna gołym okiem.

Źródło: Variable-Dot Printing: Why Dots-Per-Inch is No Longer the Only Measure of Inkjet Print Quality

Niezależny test odwzorowania barw atramentów latexowych

Poniżej przedstawiamy niezależne badania amerykańskie (ZOBACZ PDF) na temat osiąganej przez technologię latexową ograniczonej przestrzeni barwnej.

Jak należy czytać wynik badań na stronie w/w badania?

ΔE 0-1 - niewidoczna różnica
ΔE 1-2 - bardzo niewielka różnica, zauważalna jedynie przez profesjonalistów lub osoby, które mają naturalne zdolności dostrzegania najmniejszych różnic kolorystycznych
ΔE 2-3.5 - umiarkowana różnica, widoczna także dla nieprofesjonalistów
ΔE 3.5-5 - oczywista różnica
ΔE >6 - mocno odznaczająca sie różnica

Utrata jakości w drukarkach latexowych

Dysze w drukarkach latexowych ulegają uszkodzeniu ponieważ technologia wystrzeliwania kropli polega na podgrzewaniu atramentu do wysokiej temperatury. Z czasem niewielkie elementy grzejne ulegają przepaleniu. Taka sytuacja nie zachodzi w głowicach piezoelektrycznych, gdzie element piezo wystrzeliwuje krople atramentu bez potrzeby stosowania wysokiej temperatury. Prawidłwo eksploatowane głowice piezo pracują nawet 8-10 lat.

Fałsz: Stwierdzenie, że wysoką jakość wydruków uzyskujemy wyłącznie na początku użytkowania głowic piezo nie jest zgodne z prawdą, ponieważ dysze głowic piezoelektrycznych nie ulegają zniszczeniu lub zatkaniu przez wiele lat użytkowania. Natomiast to głowice termiczne w ploterach latexowych cechują się słabszą wytrzymałością i dobra jakość wydruku jest osiągana tylko na początku użytkowania.

Pomijany fakt: Kompensacja brakujących dysz w ploterach latexowych jest możliwa wyłącznie przy niewielkiej ilości brakujących dysz. Oczywiście głowice termiczne zużywają się o wiele szybciej niż głowice piezo, więc zabieg takiej kompensacji to tylko chwilowe rozwiązanie.

Głowice piezoelektryczne (np. EPSON w ploterach MUTOH) - technologia, której debiut nastąpił w 1993 roku. Technologia „Micro Piezo” wykorzystuje kryształy piezoelektryczne, które zmieniają kształt pod wpływem przyłożonego napięcia elektrycznego. Zmiana kształtu jest siłą napędową małych „pomp atramentowych”, które znajdują się w każdej dyszy głowicy. Krople atramentu są bardzo spójne, zarówno pod względem kształtu, jak i rozmiaru, zapewniając wyraźne i ostre wydruki.

Drukarki termiczne (np. LATEX) wykorzystują element grzejny do podgrzania tuszu do wysokiej temperatury, tworząc pęcherzyk powietrza, który wyrzuca atrament z dyszy. Wydruki mogą być przez to mniej dokładne.

 

 

  • Prędkość - technologia głowicy drukującej Epson, pozwala na druk w bardzo wysokiej jakości przy bardzo dużej prędkości. Elementy piezoelektryczne głowicy Epson wystrzeliwują krople atramentu z częstotliwości 40 do 50 000 razy na sekundę.
  • Jakość - dysze piezoelektrycznych głowic Epson mają średnicę około 20 mikronów i są w stanie wygenerować: małe, okrągłe, powtarzalne krople o średnicy około 40 mikronów. Tak precyzyjne krople są szczególnie ważne w druku małych czcionek i cienkich linii.
  • Elastyczność - piezoelektryczne elementy głowic Epson pozwalają uniknąć ograniczeń w stosowaniu atramentów, z jakimi borykają się głowice oparte na elementach termicznych np. HP. Głowice piezoelektryczne pozwalają na stosowanie atramentów, które zawierają wyższe stężenia barwników i żywic, a także umożliwiają drukowanie na znacznie szerszej gamie mediów. Ponadto, ponieważ ciepło nie jest wykorzystywane w głowicach piezo, drukarki z głowicami Epson (np. Mutoh) mogą korzystać z różnych rodzajów atramentów, w tym atramentów wrażliwych na ciepło.
  • Dokładność - każda dysza może produkować do pięciu różnych rozmiarów kropel. Można to porównać do pędzli o różnych rozmiarach do malowania obrazu. Większe krople służą do zwiększania prędkości dla jednolitych apli, podczas gdy mniejsze krople mogą odtwarzać szczegóły obrazu. Dzięki tej technologii można wiernie odtwarzać subtelne przejścia tonalne.
  • Trwałość - w przeciwieństwie do drukarek termicznych głowice piezo nie ulegają degradacji, a ich żywotność jest obliczana na lata.

Zobacz prezentację z jaką dokładnością drukują nowe plotery MUTOH z serii XPJ

Gamut barwny

Wg dystrybutora maszyn latexowych, mają one największy gamut kolorystyczny wśród maszyn 6-kolorowych. A więc Szanowni Państwo - jesteśmy w ringu. Przyjrzyjmy się owemu gamutowi w starciu z jedynie 4-kolorową maszyną MUTOH, drukującą atramentami żywicznymi UMS.

Czy gdzieś producent technologii lateksowej informuje o osiągalnym przez atramenty lateksowym gamucie i pokryciu palety Pantone?

Na zdjęciu wydruk z plotera żywicznego Mutoh ValueJet X z atramentami Mutoh UMS. Widać możliwość uzyskania kolorów korporacyjnych wykorzystując do tego tylko 4 kolory podstawowe CMYK.

FAKT: Plotery MUTOH drukujące atramentami UMS, mogą się pochwalić możliwością odwzorowania w 83% palety Pantone C, nie potrzebując do tego atramentów LIGHT, znacznie zwiększających koszty druku.

Każda drukarnia chciałaby drukować zlecenia dla największych marek na świecie z uwagi na prestiż, wolumen i oczywiście zysk. Jednakże, firmy te mają wysokie wymagania co do jakości wydruków jak i kolorów. Ich znaki firmowe mają ściśle określony kolor, najczęściej określony w palecie Pantone C.

Plotery Mutoh, które drukują atramentami Mutoh UMS w palecie CMYK, pozwalają uzyskać aż 83% pokrycia całej palety Pantone C, w tym kolory wykorzystywane przez największe firmy na świecie jak: McDonald's, BP, FedEX, Siemens czy też Unia Europejska!

Liczby w poniższej tabeli określają wskaźnik DeltaE (CIE76), wykorzystywany w celu zmapowania koloru i określenia odległości lub różnicy pomiędzy dwoma kolorami w przestrzeni barw L*a*b*. W tym przypadku, porównaliśmy rzeczywiste, oryginalne kolory znanych firm i instytucji z kolorami odtworzonymi na różnych drukarkach atramentowych, odpowiadając tym samym na pytanie jak łatwo bądź trudno jest przybliżyć się do zadanych kolorów.

Proszę zwrócić uwagę na obajśnienia w dolnej cześci tabeli.

Technologia MUTOH Intelligent Interweaving

MUTOH INTELLIGENT INTERWEAVING. Tradycyjna metoda druku wielkoformatowego polega na nakładaniu z każdym przebiegiem karetki kolejnych pasów. To rozwiązanie ma jednak wadę. Gdy głowica jest np.: niedokładnie skalibrowana lub część jej dysz jest uszkodzona, często powstaje efekt paskowania.

Ten problem nie występuje w ploterach firmy Mutoh gdzie zastosowano technologię Intelligent Interweaving (np. z inteligentnym, przeplatającym się rastrem typu „chmura” lub „mgła”). W porównaniu do urządzeń innych producentów, wyeliminowano paskowanie oraz pozostałe niepożądane efekty występujące podczas druku takie jak np. koalescencja atramentu.

Technologia Mutoh DropMaster

MUTOH DROP MASTER to nowa technologia druku, która ma na celu automatyczną kalibrację głowicy do wysokości i grubości materiału. W momencie gdy drukujemy na cienkim papierze, odległość od materiału do głowicy jest inna niż w przypadku druku na grubym banerze, czego efektem może być rozrzut kropli tuszu, a co za tym idzie nieprecyzyjny druk.

DropMaster eliminuje ten problem i potrzebę ręcznej kalibracji. W sposób automatyczny dostosowuje sposób wystrzeliwania poszczególnych kropli atramentu aby trafiały w cel zarówno podczas druku jedno- i dwu-kierunkowego niezależnie od materiału, rozdzielczości i prędkości!

Mutoh DropMaster - schemat działania

Czytaj więcej: Dlaczego warto wybrać ploter Mutoh, Gunter Caus

NOWE FAKTY

Najlepsze wyniki osiągane w testach przeprowadzanych przez niezależne instytucje

Firma badawcza Keypoint Intelligence przedstawiła raport/test najnowszych ploterów eko/żywicznych od Mutoh z serii XpertJet Pro.

Keypoint Intelligence, to firma, która przeprowadza bezstronne analizy i testy laboratoryjne. Firma przedstawiła w ostatnim czasie raport z testów dotyczących najnowszych popremierowych ploterów eko/żywicznych Mutoh XpertJet 1341SR Pro i XpertJet 1641SR Pro.

Uwaga nowe - wyniki testów dla plotera Mutoh XpertJet 1682SR Pro

W kategorii prędkość ploter Mutoh 1682SR Pro otrzymła maksymalną notę 5 na 5 możliwych gwiazdek co czyni go najwydajniejszą maszyną w swojej klasie na rynku!

Problemy technologii latexowej w druku na PCV. Czy musisz dokupić specjalny wałek?

Z doświadczeń klientów wynika, że wydruk może być ”ziarnisty i poplamiony” gdy drukuje się na folii PCV lub banerach PCV

starszych niż około 6 miesięcy.

Informacja od producenta:

„Plastyfikatory to związki chemiczne (zazwyczaj ftalany lub adypiniany) stosowane w procesie produkcji materiałów zawierających PVC w celu zmiękczenia PVC. Gdy materiały zawierające te związki chemiczne są złej jakości lub są stare lub były przechowywane w niewłaściwych warunkach, plastyfikatory wypłukują się na powierzchnię materiału. Biorąc pod uwagę, że plastyfikatory są związkami oleistymi (hydrofobowymi), a tusz HP Latex jest na bazie wody, obecność plastyfikatora pogarsza przyczepność tuszu do podłoża. Plastyfikator pojawia się jako przypadkowo niejednorodne obszary na podłożach o ziarnistości „przypominającej koalescencję” i zwiększa widoczność śladów po pinchwheel.

Aby się tego pozbyć, trzeba to „zmyć” alkoholem izopropylowym. Nie jest to praktyczne w przypadku drukowania, ale może być używane jako narzędzie diagnostyczne: mycie tylko części podłoża może spowodować pojawienie się defektów (nie umyte obszary) i zniknięcie (obszary umyte).

W przeciwnym razie konieczna jest zmiana materiału do drukowania lub przynajmniej partii produkcyjnej użytego materiału (preferowane te, które nie były długo przechowywane).

Z drugiej strony, aby rozwiązać ten problem, drukarki HP Latex 560 i HP Latex 570 wypuściły „wałek czyszczący”, który praktycznie eliminuje ten problem, umożliwiając bezproblemowe drukowanie materiałów z migracją plastyfikatora.”

 

Źródło https://hplatexknowledgecenter.com/blog/wiper-roller-for-hp-latex-560-and-570-printers

 

Drukarki latexowe mogą paskować

Jak informuje FAQ polskiego dystrybutora drukarek Latexowych, niższe modele są narażone na paskowanie. Powodem tego jest brak takich technologii jak Intelligent Interweaving (druk falą / chmurką) czy DropMaster występujących w drukarkach marki Mutoh. Oto cytat na temat paskowania w drukarkach latexowych:

Zniekształcenia obudowy spowodowane wysokimi temperaturami

Na rynku słychać sygnały, że:

"Po dłuższym użytkowaniu plotera latexowego, drukarka latexowa jest niestabilna, czego efektem mogą być zniekształcenia elementów obudowy(!) na skutek stosowanych w tej technologii bardzo wysokich temperatur wygrzewania."

To zdanie polskiego użytkowania drukarki latexowej.

 

Biuletyn wielkoformatowy

Biuletyn wielkoformatowy Atrium i Ikonos to ogromna dawka informacji z branży druku wielkoformatowego. Trzy razy w miesiącu znajdziecie w nim Państwo ciekawe realizacje, video poradniki, ciekawostki... Nie zabraknie także sprzętowych i mediowych nowości, zaproszeń na wydarzenia czy też okazji i promocji. Życzmy owocnej lektury!