Nowe przełomowe FAKTY 2.0

WSZECHSTRONNOŚĆ

- nowe fakty -

Do wysokiej jakości druku bez paskowania nie jest potrzebne dodatkowe urządzenie takie jak Wiper Roller. Wystarczy opatentowana technologia Mutoh Intelligent Interweaving. Druk tą technologią (np. "chmurką") pozwala na wydruk bez paskowania nawet na nieskalibrowanym ploterze.

Fałszem jest stwierdzenie, że technologia lateksowa jest lepsza niż twardo-solwentowa, eko-solwentowa, żelowa, UV i wodna razem wzięte. Wystarczy spojrzeć na zakres bardzo wysokich temperatur stosowanych w technologii latexowej, aby wyeliminować ogromną pulę dostępnych na rynku mediów.

Nie ma uniwersalnych technologii "do wszystkiego"! Najszerszą gamę materiałów obsługują kolejno: drukarki LED, drukarki UV oraz eko-solwentowe / żywiczne.

Nowy, ważny fakt!

GRUBOŚĆ STOSOWANYCH MEDIÓW

Maksymalna grubość mediów, które możesz drukować na ploterach Mutoh to 1.3 mmNatomiast do porównywalnych ploterów latexowych możesz drukować na materiałach o maksymalnej grubości, jedynie 0.5 mm. Co znacząco ograniczna zakres stosowanych materiałów, np. banerów.

TRWAŁOŚĆ

- nowe fakty -

Zobacz jak gruntownie testowane są atramenty firmy Mutoh.

  Pobierz metodykę badań

EKSPLOATACJA

- nowe fakty -

Wszystkie plotery wymagają przeglądów i konserwacji, jednak w ploterach latexowych jest ona bardziej kosztowna z uwagi na potrzebę wymiany różnych elementów plotera.

 

Źródło: Ograniczona gwarancja -HP Latex seria 300

JAKOŚĆ

- nowe fakty -

Niezależny test odwzorowania barw atramentów latexowych

Poniżej przedstawiamy niezależne badania amerykańskie (ZOBACZ PDF) na temat osiąganej przez technologię latexową ograniczonej przestrzeni barwnej.

Jak należy czytać wynik badań na stronie w/w badania?

ΔE 0-1 - niewidoczna różnica
ΔE 1-2 - bardzo niewielka różnica, zauważalna jedynie przez profesjonalistów lub osoby, które mają naturalne zdolności dostrzegania najmniejszych różnic kolorystycznych
ΔE 2-3.5 - umiarkowana różnica, widoczna także dla nieprofesjonalistów
ΔE 3.5-5 - oczywista różnica
ΔE >6 - mocno odznaczająca sie różnica

Utrata jakości w drukarkach latexowych

Dysze w drukarkach latexowych ulegają uszkodzeniu ponieważ technologia wystrzeliwania kropli polega na podgrzewaniu atramentu do wysokiej temperatury. Z czasem niewielkie elementy grzejne ulegają przepaleniu. Taka sytuacja nie zachodzi w głowicach piezoelektrycznych, gdzie element piezo wystrzeliwuje krople atramentu bez potrzeby stosowania wysokiej temperatury. Prawidłwo eksploatowane głowice piezo pracują nawet 8 lat.

Fakt: pogorszenie się jakości wydruku w technologii piezo następuje w momencie zużycia się głowicy. Następuje to po kilku latach użytkowania plotera.

Fałsz: Stwierdzenie, że wysoką jakość wydruków uzyskujemy wyłącznie na początku użytkowania głowic piezo nie jest zgodne z prawdą, ponieważ dysze głowic piezoelektrycznych nie ulegają zniszczeniu lub zatkaniu przez wiele lat użytkowania. Natomiast to głowice termiczne w ploterach latexowych cechują się słabszą wytrzymałością i dobra jakość wydruku jest osiągana tylko na początku użytkowania.

Pomijany fakt: Kompensacja brakujących dysz w ploterach latexowych jest możliwa wyłącznie przy niewielkiej ilości brakujących dysz. Oczywiście głowice termiczne zużywają się o wiele szybciej niż głowice piezo, więc zabieg takiej kompensacji to tylko chwilowe rozwiązanie.

Szerzej o tych faktach pisaliśmy tutaj.

WORKFLOW

- nowe fakty -

Plotery Mutoh nie wymagają kalibracji po każdej zmianie materiału, niezależnie od jego grubości, gdyż można zapisać ustawienia dla każdego materiału z osobna.

Co więcej oprócz tego technologia Drop Master pozwala na bezproblemowe drukowanie bez paskowania zarówno cienkich folii jak i grubych banerów.

Fakt: Plotery Mutoh drukują na ponad dwa razy grubszych materiałach od drukarek latexowych.

 

  Zobacz film

CZAS PRODUKCJI

- nowe fakty -

Porównania powinny być rzetelne

Nie można porównywać najdroższego mercedesa z najtańszym BMW i odwrotnie. To znaczy, że należy porównywać Mercedesa S Class z BMW serii 7 (a nie serii 3), inaczej takie porównanie będzie nieuczciwe w stosunku do jednej z firm. Nadmieńmy, że ma tutaj też zastosowanie ustawa o nieuczciwych praktykach rynkowych:

Wracając do tematu drukarek wielkoformatowych i nieuczciwego porównania dystrybutora ploterów latexowych:

Po pierwsze:  HP Latex 315 jest znacznie droższy ( nawet w promocji !!! ) od Mutoh ValueJet 1324 X. Podobnie, jest z pozostałymi porównywanymi ploterami. Koszt zakupu plotera Mutoh jest zawsze znacząco niższy od ploterów latexowych.

Po drugie: Dystrybutor ploterów latexowych w sposób nierzetelny i niezgodny z prawdą porównuje ilości pasów druku, ponieważ w rzeczywistych prędkościach drukarki Mutoh ValueJet X w niczym nie ustępują ploterom latexowym. Prawdziwa prędkość druku nie jest zależna od ilości pasów, ponieważ należy brać pod uwagę inne parametry takie jak prędkość ruchu karteki, częstotliwość wystrzeliwania kropli, rozmiar głowicy, ilość dysz, a szczególnie szerokość drukowanego pasa.

Nawet, jeżeli porównywane plotery drukują w takiej samej ilości pasów, ale jedna z karetek jest o połowę wolniejsza, to w rzeczywistości cały druk jednego z ploterów jest 2-krotnie wolniejszy.

Idąć dalej takie same drukarki z takimi samymymi głowicami, ale o innej częstotliowsci pracy (wystrzeliwania kropel) drukują z różną prękosćią. Ale to nie wszystko! Nie powinnismy zapominać o wypadających dyszach w drukarkach latexowych, które muszą być na bieżąco kompensowane. Testy porównawcze pokazują, że drukarki lateksowe o podobnych parametrach są wolniejsze od drukarek piezoelektrycznych.

Po trzecie: Biorąc pod uwagę parametry techniczne, zarówno ploter Mutoh ValueJet 1624 X jak i HP Latex 335 drukują z tą samą maksymalną prędkością ok. 50 m2/h.

Po czwarte: W rzeczywistej eksploatacji drukarki latexowe, m.in. z powodu potrzeby ciągłej kalibracji i czasu potrzebnego na rozgrzanie, drukują wolniej niż plotery z głowicami piezoelektrycznymi typu EPSON. Zapraszamy na film...

Wg powyższych informacji technicznych czas rozruchu maszyny latexowej wynosi od 8:10 do 8:45 min. Jest to w większości spowodowane czasem rozgrzewania sie do wysokiej temperatury.

Plotery Mutoh drukują w temperaturach co najmniej o połowę niższych.

CENA DRUKU

- nowe fakty -

Gdzie ta opłacalność?

Plotery latexowe cechują się finalnym wysokim kosztem wydruku za m2, wysokimi kosztami eksploatacyjnymi (głowice, prąd, materiały eksploatacyjne) i innymi "ukrytymi kosztami". Aby nie być gołosłownym przytaczamy opinie niezależnych użytkowników - dyskusje z branżowego portalu, na którym wypowiadają się użytkownicy maszyn i fachowcy w branży druku wielkoformatowego.

Źródło - link 1

Źródło - link 2

Jak widać, powtarza się koszt wydruku latexowego 20-30 zł/m2. Nadmienimy, że całkowity koszt wydruku eko-solwentowego, żywicznego czy LED-UV jest co najmniej 2-3 krotnie niższy.

ŚRODOWISKO

- nowe fakty -

Ekologia?

Zastanów się, ile podczas kilkuletniej eksploatacji plotera latexowego wyrzucasz głowic...

Jedna głowica przypada mniej więcej na każde 4 litry atramentu z danego koloru. Ploter latexowy drukuje 6 kolorami + optimizer. Daje to kilkadziesiąt głowic rocznie wyrzuconych do środowiska. Czy głowice latexowe podlegają naprawie lub ponownemu użyciu?

Fakt: Głowicę piezo zmieniasz tylko raz na kilka lat.

Nie daj się wprowadzić w błąd!

Na żółto zaznaczone nieprawdziwe lub niepełne informacje ze strony dystrybutora ploterów latexowych:

WSPARCIE

- nowe fakty -

Ponad 1000 drukarek Mutoh zainstalowanych w Polsce

Atrium Centrum Ploterowe jako wyłączny dystrybutor ploterów Mutoh w Polsce, zainstalował znacznie ponad 1000 drukarek wielkoformatowych tego japońskiego producenta. Nie było by to możliwe, jeżeli urządzenia te nie charakteryzowały się:

 • innowacyjnością - technologiami nie spotykanymi w innych ploterach,
 • japońską solidnością,
 • wydajnością,
 • wszechstronnością,
 • jakością,
 • opłacalnością,
 • itd.

 

Dni Otwarte, indywidualne prezentacje, doradztwo

Świadome decyzje jakie Państwo podejmujecie przy rozwoju swoich biznesów, to priorytet firmy Atrium Centrum Ploterowe. Zależy nam aby spełnić Państwa potrzeby, dziś i w przyszłości, dlatego w naszym portfolio znajdzecie Państwo różnorodne technologie, najlepszych marek. To są wartości, które niezmiennie nam przyświecają od 25 lat!

Raz w miesiącu organizujemy w naszym centrum demonstracyjnym Dni Otwarte, na które serdecznie zapraszamy. Tylko w ostatnim roku, odwiedziało nasz "demo-room" kilkaset osób. To świadczy o dużym zainteresowaniu najlepszymi technologiami druku wielkoformatowego.

Nasze centrum demonstracyjne, dostępne jest dla Państwa każdego dnia. Wyposażone jest w średnio 20 urządzeń pracujących w różnych technologiach druku: żywicznej, eko-solwentowej, LED, UV, solwentowej, sublimacyjnej. Na miejscu znajduje się także nasza fabryka materiałów do druku - IKONOS. Chętnie Państwu pokażemy jak produkuje się ekologiczne, Polskie materiały.

Jesteśmy do Państwa dyspozycji.

POTENCJAŁ

- nowe fakty -

Po pierwsze: technologia żywiczna i eko-solwentowa charakteryzują się bardzo szerokim spektrum obsługiwanych materiałów. Począwszy od markowych nośników z najwyższej półki, przez produkty premium, standardowe na ekonomicznych mediach skończywszy. Tu nie ogranicza nas wysoka temperatura stosowana w drukarkach latexowych. Co więcej, bardzo szerokie spektrum barw atramentu żywicznego Mutoh UMS z samego CMYK'a (bez kosztownych kolorów typu light jak w drukarkach latexowych) gwarantuje 83% pokrycia palety Pantone C (wykorzystywaną przez korporacje).

Po drugie: Technologia LED-UV daje jeszcze szersze możliwości, utwardzanie atramentu za pomocą zimnego światła LED, rozszerza znacząco spektrum zdolnych do zadruku materiałów (np. tych wrażliwych na temperaturę, bez coatingu, czy gotowych produktów jak gadżety, płyty, drewno, szkło, kamień, metal). Czy jakiekolwiek urządzenie latexowe to potrafi?

Po trzecie: Oczywistą nieprawdą, o czym wie każdy profesjonalista, jest marginalizowanie eko-solwentu twierdzając, że technologia ta wymaga specjalnego powlekania mediów. Media do druku eko są mediami ogólnodostępnymi u wielu producentów. Nie trzeba ich powlekać w żaden sposób przed wydrukiem.

Pomijany fakt: Technologia latex podczas druku wymaga specjalnego primerowania lub coronowania mediów.

Po czwarte: dla użytkowników wymagających gwarancji, Mutoh wraz z 3M przygotował odpowiedni program gwarancyjny. Na to też jesteśmy gotowi!

ZDROWIE

- nowe fakty -

Atramenty latexowe zawierają... Lotne Związki Organiczne!

Karta charakterystyki atramentów latexowych ukrywa ważne fakty!

Czy w atramentach latexowych wystepują LZO?

Odpowiedź brzmi TAK, z tym że w polskiej karcie charakterystyki ta informacja została sprytnie ukryta pod nazwą „lotny związek chemiczny”, jednakże pozostał angielski skrót VOC – Volatile Organic Compound (w tłumaczeniu lotny związek organiczny)

Optimizer latexowy:

Atrament latexowy:

Definicja LZO

Według definicji lotne związki organiczne to takie związki, których temperatura wrzenia mieści się w zakresie 50-250°C (pomiar w warunkach ciśnienia normalnego 101,3 kPa). Substancja 2-pirolidon występująca w atramentach latexowych mieści się w tym zakresie: https://pl.wikipedia.org/wiki/2-Pirolidon

Nie daj się wprowadzić w błąd!

W atramentach żywicznych Mutoh UMS nie występują substancje oznaczone jako H226 oraz H315, jak to zdaje się sugerować dystrybutor ploterów latexowych. Także substancja gamma-butyrolakton, na którą powołuje się dystrybutor ploterów latexowych nie jest sklasifikowany jako lotny związek organiczny.

Potwierdzamy, że tusze żywiczne UMS należą do grupy tuszy eko-solwentowych i zawierają w swoim składzie substancje H318 i H336. Podobnie jest z tuszami latexowymi - także zawierają substancje charakterystyczne dla ekosolwentu, które działają drażniąco lub szkodliwie:

Tusze latexowe:

 • H302 - Działa szkodliwie po połknięciu.
 • H315 - Działa drażniąco na skórę.
 • H317 - Może powodować reakcję alergiczną skóry.
 • H318 - Powoduje poważne uszkodzenie oczu
 • H400 - Działa bardzo toksycznie na organizmy wodne.
 • H412 - Działa szkodliwie na organizmy wodne, powodując długotrwałe skutki.

Wyżej wymienione oznaczenia jasno pokazują, że tusze latexowe można także uznać za tusze eko-solwentowe.

Przykładowy linki do kart charakterstyki:

Czym jest Greenguard?

Faktycznie, nie można porównywać Greenguard Gold z certyfikatem Eurofins, gdyż Greenguard jest normą, która ma swoje zastosowanie w stanie Kalifornia.

Certyfikat Greenguard Gold zawiera kryteria zdrowotne emisji substancji chemicznych, a także wymagania całkowitych poziomów emisji LZO, aby zapewnić akceptację produktów do stosowania w środowiskach takich jak szkoły i placówki służby zdrowia. Poza ograniczeniem emisji VOC, produkty GREENGUARD Gold Certified muszą również spełniać wymogi Departamentu Zdrowia Publicznego stanu Kalifornia (CDPH) "Standardowa metoda badania i oceny lotnych emisji związków organicznych Źródła wewnętrzne wykorzystujące komory środowiskowe, wersja 1.2 (2017)" (znane również jako California Section 01350). Produkty Meble biurowe, które posiadają certyfikat GREENGUARD Gold, są również zgodne ze standardem BIFMA X7.1 i BIFMA e3 7.6.1, 7.6.2 i 7.6.3.

Dopuszczalne wartości emisji dla certyfikatu GREENGUARD i certyfikatu GREENGUARD Gold można znaleźć tutaj.

ale...

Ciekawostka

Lotny związek organiczny 2-pyrrolidon (symbol identyfikacyjny związku CAS 616-45-5), który znajduje się w atramentach latexowych w ilości 15-20%, nie mógł być badany, ponieważ Greenguard Gold nie przewiduje badań emisji wyżej wymienionego lotnego związku organicznego na swojej liście: https://industries.ul.com/wp-content/uploads/sites/2/2014/09/GG_VOC_tables.pdf

Ploter latexowy wymaga specjalnej wentylacji

Zarówno atramenty latexowe jak i atramenty Mutoh UMS są atramentami eko-solwentowymi. Wskazuje na to ich skład. W przypadku ploterów Mutoh, lotne związki organiczne ulatniają się z zadrukowanego medium w sposób stabilny i powolny. Natomiast z mediów zadrukowanych atramentem latexowym następuje nagłe ich uwolnienie w dużych ilościach, spowodowane bardzo wysoką temperaturą suszenia na grzałkach w temperaturze (ok. 100°C), dlatego zalecana jest dynamiczna wymiana powietrza (5-krotność kubatury pomieszczenia w ciągu godziny).

Angielska instrukcja:

Podsumowanie

Im dokładniej porównuje się w/w atramenty tym lepiej widać ich podobieństwo do eko-solwentów. A jeśli tak, to po co przepłacać za technologię latexową, prąd, głowice...

Zapoznaj się z ofertą ploterów żywicznych Mutoh ValueJet serii X.

Zapoznaj się z ofertą ploterów LED-UV marki Mutoh, EFI i Artemis.

Biuletyn wielkoformatowy

Biuletyn wielkoformatowy Atrium i Ikonos to ogromna dawka informacji z branży druku wielkoformatowego. Trzy razy w miesiącu znajdziecie w nim Państwo ciekawe realizacje, video poradniki, ciekawostki... Nie zabraknie także sprzętowych i mediowe nowości, zaproszeń na wydarzenia czy też okazji i promocji. Życzmy owocnej lektury!